Kendisi 56, arabası 62 yaşında  

Elbistan’da, 56 yaşındaki Rıfat Polat, kendisinden 6 yaş büyük Willys CJ marka antika askeri cipini 200 bin liraya restore ettirerek fabrikadan çıktığı ilk günkü hale getirdi.

Kendisi 56, arabası 62 yaşında  
Kendisi 56, arabası 62 yaşında  
+7
Haber albümü için resme tıklayın

Polat, hemen hemen tüm parçaları orijinal olan ve 19 yıl önce Aydın’dan satın aldığı askeri cipine olan tutkusunu anlatacak kelime bulamadığını belirtti.

İlçeye bağlı Çalış Mahallesi’nde yaşayan 56 yaşındaki Rıfat Polat, antika tutkusu ile Türkiye’nin dört bir yanını dolaşıyor. Yıllar önce antika eşyalara duyduğu merakla birlikte koleksiyoner olma yolunda önemli bir aşama kaydeden Polat’ın en büyük hazine olarak tanımladığı şey ise kendisinden 6 yaş büyük olan askeri cipi.

Kendisi 56, arabası 62 yaşında  

19 yıl önce Aydın’dan satın aldığı 1961 model Willys CJ marka cipi, orijinal haline döndürmek ve tekrar yollara çıkarmak isteyen Polat,  “Elbistan’da da bir döneme damgasını vuran bu cip, sadece ulaşım aracı değil bir neslin hatırlarını da gözümde canlandırıyor” dedi.

Kendisi 56, arabası 62 yaşında  

Bu cipi almasıyla birlikte hayatının da değiştiğini ifade eden Polat, “Uzun zamandır antika tutkum var. Bazılarına göre değersiz sayılabilse de benim koleksiyonumda hemen her türlü eşya var. Antika deyip geçilmemesi gerekiyor. Çünkü bunlar bizim geçmişimizi anlatıyor. Ben de yıllardır bu tutkumun peşinden gidiyorum.

Willys CJ marka cip de bu tutkumun bir parçası. Elbistan’da, o dönem otomobillerin ya da otobüslerin yerine bunlar kullanılıyordu. Sayısı da bir elin parmaklarını geçmeyen bu araçlar ‘cipçi’ lakabı verilen kişilerde bulunurdu. Hemen hemen herkesin önünde çekilmiş bir fotoğrafı ya da anısı olan bu cipi, 19 yıl önce Aydın’dan satın aldım. Restorasyona ihtiyacı vardı. Kaporta ve motor aksamının yenilenmesi gerekiyordu. Uzun bir süre ilgilenemedim. Ama sonunda hayalimi gerçeğe dönüştürdüm. 200 bin lira gibi bir harcama yaptım. Günlerce emek harcandıktan sonra da fabrikadan ilk çıktığı gün gibi oldu” diye konuştu.

Kendisi 56, arabası 62 yaşında  

Aracını çok seven ve kapalı garajda tutarak sık sık temizliğiyle ilgilenen Polat, cipini görenlerin satın almak için teklifte bulunduğunu hatırlatarak, “Neredeyse çocuklarımla yaşıt bu araba. Benden de 6 yaş büyük. Günlük olarak çok rahat bir şekilde kullanıyorum. Gözümde bu aracın maddi bir karşılığı yok. Ciple çarşıda gezerken fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor. Satın almak isteyenler de var. Ama benim gözümde bu aracın maddi değerini ifade edecek bir rakam yok. Onun için satmayı kesinlikle düşünmüyorum. O yüzden de çok uçuk rakamlar da söylediğim oluyor” ifadelerini kullandı.

Cipine olan sevgisinin kendisi için bir yaşam şekli haline dönüştüğüne değinen Rıfat Polat, “Bu araç benden sonra da çocuklarıma kalacak. Onların da gözü gibi bakacağına inanıyorum. Bir tarihi simgeleyen bu aracı onlara emanet edeceğim” şeklinde konuştu.

 

03 Ara 2023 - 10:25 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker