Elbistan’ın ‘kelle peyniri’ tescillendi

Elbistan’a has olarak yapılan ‘kelle peynirinin’ Türk Patent ve Marka Kurumunca coğrafi işaret tescili alındı.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü, Elbistan’da yapılan, kahvaltıların ve sofraların vazgeçilmezi olan ‘kelle peynirinin’ coğrafi tescilinin alınması amacıyla girişim başlattı.

Her iki kurumun, kendine özgü üretim metoduyla yapılan ‘kelle peynirinin’ hazırladığı çalışma, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce adıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumuna sunuldu. Başvurunun ardından Türk Patent ve Marka Kurumunca hazırlanan 162 Sayılı Resmi Coğrafi İşaret ve Geleneksel Ürün Adı Bülteni'nde yayımlanarak coğrafi işaret tescili alınmış oldu.

Elbistan’ın ‘kelle peyniri’ tescillendi

‘Kelle peyniri’ böylelikle niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökenin bulunduğu Elbistan’la özdeşleşmiş ürün olarak ‘Elbistan Kelle Peyniri’ olarak adlandırılacak.

Elbistan Kelle Peyniri, “Beyaz, krem ve açık sarı renk tonlarında; sıkı ve kısmen gözenekli yapıda, tuzlu tada sahiptir. Elbistan Kelle Peyniri, salamurada olgunlaştırılan peynir sınıfında ve yarı sert peynir kategorisinde yer alıyor.

02 Ara 2023 - 11:03 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker