Deprem şehitlerini anmak için 350 kilometre uzaktan Elbistan’a geldiler

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri, depremde şehit olan arkadaşlarını anmak ve fidan dikim etkinliği için Elbistan’a geldi.

Deprem şehitlerini anmak için 350 kilometre uzaktan Elbistan’a geldiler
Deprem şehitlerini anmak için 350 kilometre uzaktan Elbistan’a geldiler
+10
Haber albümü için resme tıklayın

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi öğrencileri, depremde şehit olan arkadaşlarını anmak ve fidan dikim etkinliği için Elbistan’a geldi.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde eğitim gören ve aralarında Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun Elbistanlı öğrencisi Zehra Küçük olmak üzere Ayşe Yağmur Kahveci, Canan Kozak, Fadime Çevik, Murat Yılmaz ve Şifanur Kısa adlı öğrenciler, 6 Şubat’taki asrın felaketinde hayatını kaybetti.

Üniversitenin, Sağlık Kültür Spor Dairesi çatısı altında faaliyet gösteren Genefest ekibi ve Ahi Evran Genç Tema Topluluğu, deprem şehidi olan arkadaşlarını anmak için bir dizi çalışmaya imza attı. Kırşehir’de deprem şehidi arkadaşları adına fidan dikme ve çeşitli programlar düzenleyen üniversite öğrencileri, 2.depremin merkez üssü olan Elbistan’ı ziyaret etme kararı aldı. Otobüsle 350 kilometre yol kat ederek Elbistan’a gelen öğrenciler, Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz’ün misafiri oldu. Kahvaltı programının ardından Elbistan’da depremin acı izlerine şahitlik eden öğrenciler, asri mezarlıkta deprem şehitleri için fidanları toprakla buluşturdu. Fidan dikme etkinliğine AK Parti Elbistan İlçe Başkan Vekili Burhanettin Önat, yönetim kurulu üyeleri, Sosyal Hizmetler ve Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Daire Başkanı Vekili Fatih Erbilen ile personeller katıldı.

Öğrenciler, toprakla buluşturdukları fidanlara deprem şehidi olan arkadaşlarının isimlerini verdi. Öğrenciler daha sonra mezarlıktaki deprem şehitlerini kabirler başında dualarla yâd etti.

Vefanın en güzel örneklerinden birinin sergilendiği etkinlikle ilgili olarak değerlendirme yapan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Genefest ekibi ve Ahi Evran Genç Tema Topluluğu öğrencileri, deprem şehidi olan arkadaşlarının anısını yaşatmak istediklerini söylediler.

6 arkadaşlarını depremde kaybetmenin acısını yüreklerinde hissettiklerini vurgulayan öğrenciler, “6 Şubat’ta yaşadığımız asrın felaketi, sadece deprem bölgesini değil tüm Türkiye’nin yüreğini dağladı. 6 arkadaşımızı da aramızdan kopardı. Aradan 10 aya yakın bir süre geçti ama acıları hâlâ kalbimizde. Onların anısına çeşitli programlar düzenliyoruz. Bugün de hem arkadaşlarımız anısına fidan dikmek hem de depremin acılarını yerinde görmek amacıyla Elbistan’a geldik. Fidanlarımızı dikip, başta arkadaşlarımız olmak üzere deprem şehitlerini dualarla andık. Acıları paylaşmak istedik. Deprem şehitlerimizi geri getiremeyiz ama onların isimlerini her zaman kalbimizin en derininde yaşatacağız” şeklinde konuştular.

Depremi en ağır yaşayan yerlerden birinin Elbistan olduğuna şahitlik ettiklerini dile getiren öğrenciler, “Elbistan’daki depremzedelere geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Çok büyük acılar yaşandı ve yaşanmaya da devam ediyor. Konteyner kentlerde kalan depremzedelerle bir araya gelip onlar için yapabileceğimiz bir şey olup olmadığını sorduk. Önümüzdeki günlerde de yaraları sarmak ve destek olmak adına farklı organizasyonlar yapmak istiyoruz” ifadelerini kullandılar.

AK Parti Elbistan İlçe Başkan Vekili Burhanettin Önat da, öğrencilerin duyarlılığının önemine vurgu yaptı.

Acıların paylaşıldıkça azaldığına değinen Önat, “Genç arkadaşlarımız, deprem şehitlerimizi anmak ve acılarımızı paylaşmak için şehrimize geldiler. Biz de onlarla birlikte fidan dikimi gerçekleştirdik. Hepsine teşekkür ediyoruz. Emeklerine ve yüreklerine sağlık” dedi.

30 Kas 2023 - 16:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız