Emniyetten ‘ucuz aldım diye dolandırılmayın!’ uyarısı

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, internet üzerinden piyasa değerinin altında ürün satan alışveriş sitelerine ve reklamlara dikkat çekerek, vatandaşlara “Ucuz aldım diye dolandırıcıların ağına düşmeyin !”   uyarısında bulundu.

Son günlerde bu tarz dolandırıcılık olayları ile ilgili şikayetler, “Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olmak” deyiminin göstergesi oldu.

Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan duyuruda, e-ticaret platformlarının yaygınlaşması ve kullanıcı sayısının artmasıyla dolandırıcılık yöntemlerinin de değiştiği hatırlatıldı.

En çok karşılaşılan yöntemin de e-ticaret platformlarından düşük fiyatlı sahte ilan vererek tüketiciyi dolandırmaya çalışmak olduğu vurgulandı.

Tüketicilerin sosyal medyada yayınlanan reklamlarla “fırsat ürünü” gibi adlar altında tuzağa düşürülüp kaparo ya da parasını kaybettiği dile getirilen duyuruda; internetten ucuz diye kapıda ödeme seçeneğiyle satın alınan ürün yerine bambaşka şeyler gönderilebileceği de vurgulandı.

Özellikle cep telefonu, bilgisayar ve küçük ev aletleri olmak üzere birçok ürün almak istenildiğinde benzer dolandırıcılık şikayetlerinin arttığına değinilen duyuruda, bu duruma düşmemek için güvenilir ve kurumsal firmalardan alışveriş yapılması istendi.

Vatandaşlardan, alışverişlerinde ilk tercihini yerel esnaftan ve firmalardan yana kullanmaları tavsiyesinde bulunan Elbistan İlçe Emniyet Müdürlüğü, şu uyarılarda bulundu:

“Kaynağı belli olmayan ucuz ve cazip görünen ürünlerle yeterince inceleme yapmadan sipariş vermeyin. Emin olmadan kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.

Kapıda ödeme seçeneğiyle mümkünse telefon ve benzeri ürünleri almayın! Alırsanız da firmayı iyice araştırın. Kargoyu getiren kişinin kıyafetine aldanmayın kimlik isteyin.

Ödediğiniz paranın makbuzunu isteyin daha da önemlisi kargo poşetinin üzerinde kargo şirketinin resmi barkodu ve kişinin elinde barkot okuyucusu var mı? Buna çok dikkat edin. Kargoyu alır almaz içine bakın sizin de canınız yanmasın!”

Teslim edilmek istenen ürünün veya ödeme şartlı gönderilerin üzerinde kargo şirketine ait geçerli bir barkot numarası olup olmadığına dikkat edin. Üzerinde barkot numarası bulunmayan hiçbir ödeme şartlı gönderiyi kabul etmeyin. Ödeyeceğiniz tutarla ilgili firmanın bilgileri olan tahsilat makbuzu isteyin. Göndericiye ait fatura sevk irsaliyesini mutlaka arayın.

Aksi durumlarda gönderiyi teslim almayarak en yakın polis karakoluna veya kargo şirketlerine müracaat edin.”

Elbistan İlçe Emniyet Müdürü Arif Gürbüz de; Elbistan halkına, “Ucuza aldım sanma, dolandırıcılara kanma” mesajını verdi.

29 Kas 2023 - 15:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız