Orta hasarlıların güçlendirilmesi için yeni model

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, orta hasarlı binaların güçlendirme süreçlerinin daha sağlıklı ilerlemesi noktasında yeni bir model oluşturduklarını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle uygulanacak yeni modelle ilgili değerlendirme yapan Başkan Güngör, “Orta hasarlı binaların güçlendirilmesinde bir takım aksamalarla karşılaştık. AFAD, 21 Kasım tarihinde bir genelge yayınladı. Genelgede, güçlendirme talebi olanların 29 Aralık tarihine kadar ilgili belediyelere başvurması gerektiği belirtildi. İlgili incelemelerin yapılmasının ardından uygun görülenlere en geç 5 Nisan 2024 tarihine kadar ruhsatları verilecek” dedi.

Sürecin daha hızlı ve sağlıklı ilerlemesini amaçladıklarını dile getiren Başkan Güngör, “Hemşerilerimizin proje, tasarım gözetmeni gibi süreçlerle zaman kaybetmemesi için biz uzman bir ekip kuracağız. Oluşturacağımız uzman ekip, projeyi hazırlayacak ve binanın güçlendirilip güçlendirilemeyeceği noktasında raporu düzenleyip ilgili ilçe belediyesine verecek. Ekibin güçlendirilebilir dediği binaya ilçe belediyesi de ruhsat verecek ve süreçler çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecek. Çok büyük kolaylık. Hem şehirlerimiz masraf ve zaman kaybından kurtulacak. Bu da Kahramanmaraş’a özgü bir model. Deprem bölgesi diğer şehirlere de örnek olacaktır” ifadelerini kullandı.

29 Kas 2023 - 14:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker