Öztunç, Elbistan’ın il olması için yeniden kanun teklifi verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Elbistan’ın ‘il’ yapılarak deprem sonrasında daha hızlı ayağa kalması amacıyla hazırladığı kanun teklifini Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sundu.

Öztunç, Afşin, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinin de Elbistan iline bağlanmasını isteyerek, kanun teklifinde şunlara değindi:

“Elbistan, 6 Şubat depremi sonrası büyük hasar almış ve ekonomisi büyük yara almıştır. İl olmayı hak eden Elbistan’ın deprem sonrası yaralarını etkin ve ivedilikle sarması ve merkeze uzaklığı nedeniyle kamu hizmetlerine ulaşımda yaşanan aksaklıkların giderilmesi, ilçenin yeniden inşasının kısa sürede gerçekleşmesi açısından il olması büyük önem taşımaktadır. Geçmişte yaşadığımız depremler sonrası il yapılan ilçelerin hızla toparlanarak geliştiği ve kendi ekonomisini yarattığı gözlemlenmiştir. Elbistan il olması durumunda hızla toparlanıp büyüyen, gelişen bir ticaret merkezi olacaktır.”

Elbistan’ın Kahramanmaraş’a uzaklığına da değinen Öztunç, “Devletin vatandaşa hizmet için ayağına gittiği günümüzde, Elbistanlı bir vatandaşın kamu hizmeti almak için 170 km mesafedeki il merkezine gitmek durumunda kalması ekonomik olmamakla birlikte zaman kaybı yaratmakta ve kamu hizmetlerinin gecikmesine, etkin ve etkili uygulanmamasına neden olmaktadır. Elbistan’ın Kahramanmaraş il merkezine uzaklığı, sosyo-ekonomik gelişmişlik durumu dikkate alındığında il yapılması ve Afşin, Nurhak ve Ekinözü ilçelerinin de yeni kurulacak Elbistan iline bağlanmasıyla, depremin yarattığı yıkımının hızla giderilmesine, kamu hizmetlerinin işleyişinin kolaylaşmasına ve bölgenin ekonomik gelişmişlik düzeyinin artırılmasına büyük katkı sunacaktır” ifadelerini kullandı.

Elbistan’a ‘il’ sözünün 30 yıl önce verildiğini hatırlatan Öztunç, bu sözün tutulması gerektiğinin altını çizerek, “Elbistan’ın il yapılması gerekliliğini milletvekili seçildiğimden beri gündemde tutuyorum ve tutmaya da devam edeceğim. Stratejik su kaynağı merkezi, Doğu Anadolu ve Akdeniz’i birbirine bağlayan önemli bir geçit olan Elbistan, büyük yatırımların planlandığı, önemli bir tarihi, ekonomik, kültürel, coğrafi çekim merkezidir. Deprem sonrası harabeye dönen Elbistan’ın İl olması için sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile birlikte gerçekleştirdikleri yoğun faaliyetler, kentleşmeye kaynaklık edebilecek hemşerilik bilincine sahip olduklarını göstermektedir. İl olma yolunda birçok kriterleri bünyesinde barındıran Elbistan il olmalı ve 30 yıldır verilen söz tutulmalıdır” görüşlerine yer verdi.

 

24 Kas 2023 - 15:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız