2 büyükşehir belediye başkanı eskiten projeden ses seda çıkmıyor

Avrupa Birliği (AB) tarafından sağlanan hibe ve kredi fonu kapsamında Elbistan’la birlikte 4 ilçeye daha hizmet verecek olan tam donanımlı Katı Atık Entegre Tesisi’nin ihalesine 3 firma teklif verdi.

Haber albümü için resme tıklayın

2 büyükşehir belediye başkanı eskiten projenin ihalesi, temmuz ayında sonuçlansa da herhangi bir çalışmanın başlaması, her gün çöp dağından çıkan duman ve kokuyla yaşamak zorunda kalan vatandaşların tepkisine neden oluyor.

Elbistan-Nurhak karayolu üzerinde bulunan ve Afşin ilçesinde kurulacak katı atık tesisine taşınması için yıllardır beklenen çöp depolama alanına günlük 300 ton çöp dökülüyor. 42 yıl önce ilk çöpün döküldüğü alan ‘çöp dağına’ dönüşürken doğurduğu çevre sorunu da her geçen yıl arttı. Çöplükteki hemen her gün yaşanan yangınlar, vatandaşları bezdirirken çevreye yaydığı kötü koku da yakın bölgelerde nefes almayı bile zorlaştırıyor.

İlçenin yaşadığı bu önemli çevre problemini ortadan kaldıracak Katı Atık Entegre Tesisi’nin projesi ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi İlçe Belediyeleri Altyapı Temel Hizmetler Birliği tarafından üstlenildi. Elbistan’ın hemen yanı başındaki çöp dağını ortadan kaldıracak Katı Atık Entegre Tesisi’nin ihalesi, 20 Temmuz’da gerçekleştirildi. İhaleye, 2 yabancı ve 1 de yerli firma teklif verdi. İhalede en düşük teklif, 21 milyon 988 bin EURO oldu. En yüksek teklif ise 29 milyon 820 bin EURO olarak verildi.  

İhalenin üzerinden 4 ay geçmesine rağmen süreçle ilgili net bir açıklama yapılmadı. Yangınların hiç eksilmediği çöp depolama alanı Elbistanlıların en büyük sorunlarının başında gelmeye devam ediyor. Proje çerçevesinde Elbistan ve Göksun’da kurulacak olan çöp transfer merkezlerinden alınacak çöpler, araçlar ile Afşin’e bağlı Suluk Mahallesi’ndeki 5 bin 770 dekar alan üzerinde kurulacak olan Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’ne nakledilecek. Burada çöpler ayrıştırıldıktan sonra bertaraf edilecek, aynı zamanda çöpten elektrik üretilecek.

Kahramanmaraş Kuzey İlçeleri Katı Atık Projesi İnşaatı İşi için Dünya Bankası satın alma esas ve usulleri doğrultusunda, 8 bin 757 m² depolama alanına sahip Afşin Düzenli Depolama Sahası inşaatı, yılda 107 bin 852 ton kapasiteli Mekanik Ayırma Tesisi (MAT) inşaatı, günlük 80 m³ kapasiteli Sızıntı Suyu Arıtma Tesisi (SSAT) İnşaatı, Elbistan ve Göksun Aktarma İstasyonları inşaatı, Elbistan ve Afşin Düzensiz Depolama Sahalarının Yerinde Rehabilitasyonu ile Nurhak, Tatlar, İğde, Göksun, Ericek, Altunelma, Düzensiz Depolama Sahalarının nakli işlemleri yapılacak.

10 yıldan fazla bir süredir çalışma sürdürülen projede yerel seçime kadar fiziki adım atılmazsa, tesis faaliyete geçmeden 2 büyükşehir belediye başkanı eskitmiş olacak.

 

21 Kas 2023 - 15:28 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Muhabir  Hakan Ceran