Yılmaz: "Aile ve Gençlik Fonu deprem bölgesinden başlayacak"

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. ‘Aile ve Gençlik Fonu’ hakkında konuşan Yılmaz, "Önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinden başlayacak. Sonra tüm Türkiye’de yaygınlaşacak

"İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz, ikinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok"

İlk ev alacaklara kredi konusu hakkında da soruları yanıtlayan Yılmaz, "Ev konusu şöyle; ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdı Merkez Bankası’yla BDDK biliyorsunuz. İlk ev alımında kredi erişimini sağlıyoruz. Orada bir düzenleme yapacağız demiştik onu bu şekilde yapmış olduk. İkinci ve üçüncü konut alımında artık pek kredi imkânı yok. İkinci, üçüncü konuta kredi imkânı olmayınca konut kredi imkânları ilk konut sahipliği için kullanılmış oluyor" ifadelerine yer verdi.

"Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor"

Konut sahipliği meselesini sadece kredi odaklı değil aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünmenin gerektiğini de vurgulayan Yılmaz, "Aksi takdirde sırf krediyi düşünürseniz konut fiyatlarını istemediğiniz yere götürme ihtimaliniz var. Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor" değerlendirmesinde bulundu.

21 Kas 2023 - 12:23 Ankara- Bölge Haberleri

Muhabir  İha