AK Parti'de başkan adayını 5 parametre belirleyecek

AK Parti’de, Elbistan Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurularında son günlere girilirken; aday belirleme kriterleri de netlik kazanıyor.

Elbistan’da, telefonla yapılan anketler hız kazanırken; parti genel merkezinin yapacağı anketlerin de bu hafta başlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz hafta aday adaylığı başvurularını almaya başlayan AK Parti Elbistan İlçe Teşkilatı’na resmi başvuru sayı 13’e ulaştı. Aday adaylığı başvurularının sona ermesine 2 gün kala kamuoyunda konuşulan bazı isimlerin de resmi başvurularını yapmasıyla birlikte bu sayının 15’in üzerine çıkması bekleniyor.

AK Parti Genel Merkezi’nin, ‘vatandaş sahada kimi görmek istiyorsa o aday olacak’ şeklinde bir yaklaşım sergileyeceği belirtilirken; aday gösterilecek ismin de 5 parametre baz alınarak tespit edileceği öğrenildi.

Bu çerçevede; parti genel merkezinde ‘etnografik ekip’ oluşturuldu. Sahaya inen ekip, vatandaşlar ve esnaflarla birebir görüşmeler gerçekleştiriyor.

Öte yandan, bazı aday adayları, özel anketler yaptırıyor. Telefonla yapılan anketlerde, vatandaşa 3 isim verilerek birini tercih etmeleri isteniyor. AK Parti Genel Merkezi’nin de; benzer bir anket çalışmasını 81 il ve ilçelerinde yaptıracağı belirtiliyor. Ayrıca, 26 Kasım’da elektronik ortamda temayül yoklaması yapılacak. Anket, gözlem ve temayül ile birlikle teşkilatın yönetim kurullarının ve milletvekillerinin görüşlerini de alınacak.

AR-GE Başkanlığı'nın ayrıca, gazetelerde yazılan isimleri de incelediği öğrenildi. Bu yazılanların 'yönlendirme' şeklinde olmayanlarının dikkate alınırken, yerel medyanın kimleri önerdiğine bakılıyor.

20 Kas 2023 - 16:01 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız