77 yaşındaki Fatma teyze, azmiyle gençlere örnek oluyor

Elbistan’da, asrın felaketinde evi yıkılan 77 yaşındaki Fatma Demirel, kaldığı konteyner kentte açılan kurstaki azmi ve öğrenme hevesiyle gençlere örnek oluyor.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Halk Eğitimi Merkezi, depremzede kadınlara yönelik meslek edindirme kursları açtı. Konteyner kentlerle kurumun diğer binalarındaki kurslara, depremzede kadınlar büyük ilgi gösterdi. Hem meslek sahibi olmak hem de sosyalleşerek depremin bıraktığı izleri silmeye çalışan kadınlar, el becerilerini geliştirme imkanı buluyor.

Bu kurslardan biri de Talas Konteyner Kent’te açılan dekoratif ahşap boyamacılığı oldu. Konteyner kentte kalan depremzedeler, ahşap malzemeleri sanata dönüştürmeyi öğreniyor. Mutfak gereçlerinden çeşitli eşyaları zevklerine göre rengarenk boyayan kursiyerler, dönüştürdükleri bu ürünlerin satışından elde ettikleri gelirle de aile ekonomilerine katkıda bulunuyor.

Dekoratif ahşap boyamacılığı kursuna katılan Fatma Demirel de, ilerleyen yaşına rağmen öğrenme azmiyle diğer kursiyerlere örnek oluyor.

Kursun kendisi için çok faydalı olduğunu belirten 77 yaşındaki Fadime teyze, “Depremde evim yıkıldı. Konteynerde kalıyorum. Kursun açıldığını duyunca kayıt yaptırdım. Burada vakit geçiriyorum. Hocamızın öğrettiği şekilde boyama yapıyoruz. Yaptıklarımı hediye ediyorum. Ayrıca da satış yaparak küçük de olsa ekonomimize katkı olsun istiyoruz. Bir yandan da depremin o acısını hafifletmek açısından iyi oluyor. Hepimiz birbirimize yardım ederek güzel şeyler yapmaya çalışıyoruz. Allah böyle bir felaketi bir daha yaşatmasın” dedi.

Kurs öğreticisi İlay Gökçecik ise, “İzmir Üniversitesi’nin bizler için gönderdiği ürünleri hazırlayıp bu şekilde internet üzerinden satarak depremzede hanımlarımıza destek sağlamaya çalışıyoruz. Bir yandan da psikolojik destek veriyoruz. Bayanlarımız hem el becerilerini geliştiriyor hem de sosyalleşiyor. Bayanlarımız, hanımlarımız çok güzel ürünler çıkarıyorlar. Umarım hedeflediğimiz şeye ulaşırız” ifadelerini kullandı.

18 Kas 2023 - 16:33 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Muhabir  Volkan Aslan