Altın ve gümüş madeni işletmeye açılıyor

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), Afşin ilçesindeki altın, gümüş ve çinko madeninin işletilmesi için hazırlanan rödovans sözleşmesini onayladı.

Büyütmek için resme tıklayın

MAPEG, işlemlerine devam etmesine onay verilen şirketlerin listesini açıkladı. Buna göre; kurum tarafından arama ruhsatı, hisse payı devri, kamu yararı, rödövans, temdit, işletme ruhsatı, devir talebi ve ihale onayı verilen şirketler belli oldu.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG), Afşin’de bir şahsa ait olan altın, gümüş ve çinko madeni sahasıyla ilgili rödovans sözleşmesini de uygun buldu.  Bu sözleşme gereğince, maden ocağının işletilmesini üstlenen firma, ruhsat sahibine, ürettiği her bir ton maden için taahhüt ettiği meblağ kadar bir ücret ödeyecek.

Rödovans sözleşmesinin detaylarıyla ya da maden sahasının konumuyla ilgili bilgi verilmezken; Afşin ilçesinde, yılda 300 bin tondan fazla gümüş, çinko ve kurşun madeninin çıkarılacağı proje ile ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci başlatılmıştı.

Gümüş, kurşun ve çinko ocağı üretimi için yıllık çalışma süresi 12 ay, ayda 25 gün, günde 24 saat olarak 3 vardiya şeklinde planlanıyordu. Sahada 30 kişinin istihdam edilmesi öngörülürken, işletmede çalışacak olan işçilerin bir kısmı yöre halkından istihdam edileceği belirtilmişti. Ocaktan çıkarılacak kurşun, çinko ve gümüş madenlerinin, kamyonlar ile Elazığ’ın Maden ilçesinde bulunan zenginleştirme tesisine sevk edilmesi öngörülüyordu.

 

16 Kas 2023 - 15:40 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Volkan Aslan