Yeni öğretmenevinin temeline ilk kazma vuruldu

Elbistan’a yapılacak 150 yataklı öğretmenevi kompleksinin temeline ilk kazma vuruldu. Kentte önemli ihtiyaca cevap verecek öğretmenevinin 110 milyon liraya mal olacağı belirtildi.

Yeni öğretmenevinin temeline ilk kazma vuruldu
Yeni öğretmenevinin temeline ilk kazma vuruldu
+4
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’a modern ve birçok sosyal imkanı içinde barındıracak yeni öğretmenevi kazandırmak için başlatılan çalışmalar sonuçlandı. Dulkadiroğlu Caddesi’nde, 40 yatak kapasitesi bulunan öğretmenevi, 6 Şubat depreminde ağır hasar alarak yıkılmıştı. Binanın yıkılması, ilçede çok fonksiyonlu yeni bir öğretmenevi yapılmasını zorunluluk haline getirmişti. Bu çerçevede geçtiğimiz yıllarda projelendirilen öğretmenevinin yeni binası için eski askerlik şubesinin bulunduğu alan tahsis edilmişti. İlk etapta 100 olan yatak kapasitesi, 150’ye yükseltilip Milli Eğitim Bakanlığı’nın yatırım onayının ardından ihalesi gerçekleştirilmişti. Kahramanmaraş Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca yapılan ihale sonuçlandı. İhalede en düşük teklif 110 milyon lira oldu. Yüklenici firma, Elbistan Öğretmenevi’nin temeline ilk kazmayı vurdu.

Temel kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, öğretmenevinin sadece milli eğitim camiası değil kent adına önemli bir kazanım olacağını söyledi.

Yeni öğretmenevinin temeline ilk kazma vuruldu

150 yatak kapasitesinin yanı sıra birçok sosyal etkinliklere de ev sahipliği yapacak şekilde projelendirilen öğretmenevinin, Elbistan’a hayırlı olması temennisinde bulunan Çetin, “Elbistan’ımız öğretmenevine yeniden kavuşuyor” dedi.

Çetin, şöyle devam etti:

“Elbistan’ımızın en önemli ihtiyaçlarından biri olan öğretmenevimizin temel kazısına başlandı. Bu kompleks, sadece milli eğitim camiası için değil tüm Elbistan’a kazandırılan önemli bir yatırım olacak. Kentimizde uzun yıllar hizmet veren öğretmenevi binamız depremde yıkılmıştı. Şimdi ise, 5 bin 538 m² kapalı alana sahip; bodrum+ zemin+ 3 kattan oluşacak ve bünyesinde çok amaçlı da bir salonu barındıracak öğretmenevi projesine başlandı. İnşallah kısa süre içerisinde de temelini atmış olacağız.

Yeni öğretmenevinin temeline ilk kazma vuruldu

Elbistan’ın tarihi dokusunu modern mimariyle birleştiren bu güzel eserin 500 gün içinde tamamlanması hedefleniyor. Öğretmenlerimiz, milli eğitim camiası ve şehrimizin geleceği adına hayata geçirilen bu projede emek veren herkese teşekkür ediyorum.”

14 Kas 2023 - 09:17 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran