İspir: “Elbistan, orta hasarlı binaların güçlendirilmesinde örnek oldu”  

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Elbistan Temsilcisi Özgür İspir, Elbistan’ın orta hasarlı binaların güçlendirilmesi noktasında örnek bir konuma geldiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Elbistan Belediyesi’nin, bu açıdan deprem bölgesindeki diğer belediyelere de örnek olduğunu vurgulayan İspir, toplamda 90’a yakın binanın güçlendirilmesi için ruhsat verilmesini kent adına önemli bir kazanım olarak nitelendirildi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Elbistan Temsilcisi Özgür İspir, Elbistan’daki güçlendirme ruhsatları ve diğer işlemlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Elbistan’da güçlendirme dahil olmak üzere verilen ruhsat sayısının 160’ı geçtiğine işaret eden İspir, “Toplamda Elbistan’da verilen ruhsat sayısı 160’ı geçmiştir. Bunun yaklaşık 90’ı güçlendirme ruhsatı olmuştur. 6.ayda başlayan performans analizi, zemin etütleri ve testler sonucunda yönetmeliğe uygun olan 90’ı ruhsat almış yaklaşık 110 da ruhsat alacağı öngörülmektedir. Bunlar içerisinde performansı iyi çıkmayan yüzde 10 civarında da bina ruhsattan geri çekilmiştir. Elbistan, Afşin, Göksun ve Nurhak bölgesinde inşaat mühendisi arkadaşlarımızla beraber hareket ediyoruz. Yöredeki ilk ruhsatı veren Elbistan Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz. Bunun diğer belediyelere de örnek teşkil etmesinden dolayı bu açıklamayı yaptık. Burada müdürümüz Salih Bey’e, ruhsatların yazılmasında Miraç Küçük beye ve meslektaşlarımızın hepsine tek tek teşekkür ediyoruz” dedi.

Elbistan’da, orta hasarlı binaların güçlendirme ruhsatı almasında hiçbir sorun bulunmadığının altını çizen İspir, şöyle devam etti:

“Elbistan’ımızın nüfusunun azalmaması, barınma ihtiyacının karşılanması ile yakından alakalıydı. Barınma ihtiyacının karşılanması ve orta hasarlı binaların bir an önce güçlendirilmesi önemliydi. Şuanda Elbistan’da da hızlı bir uygulama görüyoruz. Güçlendirme yapılan binaların sayısının arttığı gözle görülüyor. Bu da meslektaşlarımızın çabaları ile olmuştur ve onların da hakkını teslim etmemiz gerekiyor. Kendi odamıza bağlı yaklaşık 20 inşaat mühendisi arkadaşımız güçlendirme projesi ve uygulamalarında çalışmakta. 100’e yakını da şantiye şefi olarak görev yapmaktadır. Hem Elbistan hem de Afşin, ilk ruhsatlarını birkaç aydır alıyor. Elbistan Belediyesi, deprem bölgeleri arasında ilk ruhsatı veren belediyedir. Afşin Belediyesi de ruhsat veriyor ve Nurhak Belediyesi de başladı. Bütün mühendis arkadaşlarımız ruhsata hazırdır. Bazı yerlerde lokal sıkıntılar olabiliyor. Ama şuanda özellikle orta hasarlılarda ruhsat aşamasında Elbistan’da bir sorun yok. Bu anlamda meslektaşlarımın çok büyük gayreti olmuştur. Bu çalışma, il seviyesindeki temsilciliklere ve şubelere de örnek olmuştur. Meslektaşlarımızın yaptığı projeler ve uygulamalar örnek gösterilerek onlar üzerinden projeler ve uygulamalar yapılıyor. Bu da temsilciliğimizin yaptığı çalışmaların hepsinin meyvesi oldu.”

Asrın felaketi sonrasında yaşanan yıkımların tüm sorumluluğunun inşaat mühendislerine yüklenmesini kabul etmediklerini söyleyen İspir, bilimsel veriler de paylaşarak, “Her zaman mühendis arkadaşlarımızın yanındayız. Bu depremin tek suçlusu inşaat mühendisleri değildir. Depremde binalarla ilgili tüm aşamalar değerlendirildikten sonra en son ele alınacak kişiler inşaat mühendisleriydi. Mesleğimizin onuru açısından dünyada görülmemiş ve aynı gün 8 saat arayla gerçekleşen 2 büyük deprem yaşandı. Bu depremde Elbistan’ın en az can kaybıyla atlatılması da meslektaşlarımızın başarısıdır. Yıkılan bina ve depremin şiddetine göre en az can kaybı Elbistan’da olmuştur. Bunlar, yapılan güzel şeylerin meyvesidir.

Bilim adamlarının da açıkladığı gibi yaşadığımız depremde ivme değeri normal şartnamenin 3 katı bir durumla karşılaştık. Devletin verdiği şartnameye göre beton-demir oranı doğrultusunda bina yapıyoruz. Bunun tam 3 katı büyüklüğünde deprem olmuştur. Ve yanal yük olarak da normalin 20 katı büyüklüğünde bir deprem olmuştur. Biz memleketimizin ayağa kalkması için her şeyi yapacağız” cümlelerini kullandı.

 

08 Kas 2023 - 11:52 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran