Kurtulmuş: İnsanlık düşmanı olanlar hesap verecekler

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş,"Hastaneleri, okulları,sivil yerleşim yerlerini, çocukların bulunduğu yerleri bombalayan bu anlayışın durdurulamamasının en büyük nedenlerinden biri de maalesef bölge ülkelerinin dağılmışlığı, parçalanmışlığıdır." dedi.

Kurtulmuş, Libya Yüksek Devlet Konseyi Başkanı Muhammed Miftah Takala ile Meclis'te bir araya geldi.

Kurtulmuş ve Takala, baş başa görüşmenin ardından heyetler arası toplantıya başkanlık yaptı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, heyetler arası toplantı öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Libya halklarının kardeş, dost ve birbiriyle tarihi, kültürel bağları kuvvetli iki halk olduğunu ifade etti.

İsrail-Filistin çatışması
Orta Doğu'da ve İslam ülkelerinde yaşanan meselelerin temel nedenlerinden birisinin, İslam ülkelerinin bölünmüşlüğü, kendi aralarındaki iç çatışmaları ve ortak noktalara doğru hareket etmedeki kabiliyetlerinin azalması olduğunun altını çizen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"İsrail'in Filistinli sivillere karşı acımasızca, dünyanın gözü önünde sürdürdüğü ve bugün artık 25'inci gününü geride bırakan bu saldırılar da bize çok açık bir şekilde ders vermelidir. Artık katliam boyutlarını aşmış ve soykırım olarak ifade edilmesi mümkün olan bu saldırıların; hastaneleri, okulları, sivil yerleşim yerlerini, çocukların bulunduğu yerleri bombalayan bu anlayışın durdurulamamasının en büyük nedenlerinden biri de maalesef bölge ülkelerinin dağılmışlığı, bölünmüşlüğü ve parçalanmışlığıdır.

Şunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz ki İsrail'in en büyük gücü, arkasındaki bazı Batı ülkelerinin sınırsız ve koşulsuz desteği değil. İsrail'in en büyük gücü, ne yazık ki bölge ülkelerinin ve İslam ülkelerinin dağılmış ve parçalanmış olmasıdır. İsrail'in şu anda Gazze'de hayata geçirdiği bu insanlık dışı vahşi saldırılar, hiçbir gerekçeyle savunulamaz, hiçbir gerekçeyle meşru kılınamaz. Bütün dünya, maalesef bir tiyatro, bir bilgisayar oyunu izler gibi bu insanlık dışı saldırıları izlemektedir. Ne yazık ki dünya sisteminin çalışmaması dolayısıyla Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 120 ülke İsrail'in aleyhine karar almasına rağmen bu karar tatbik edilememektedir."

31 Eki 2023 - 16:10 - Politika

Muhabir  Anadolu Ajansı