Temeli atılan köy tipi konutlar için kurban kestiler

Elbistan’a bağlı Gündere Mahallesi’nde temeli atılan 36 köy tipi konutun temeli, şükür kurbanı kesilerek atıldı. Elbistan’da, 140 metrekarelik tek kat...

Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’a bağlı Gündere Mahallesi’nde temeli atılan 36 köy tipi konutun temeli, şükür kurbanı kesilerek atıldı.

Elbistan’da, 140 metrekarelik tek katlı 800 köy tipi konut yapılması planlanıyor. Köy tipi konutlar; depreme dayanıklı olmasının yanı sıra yöresel mimari ve vatandaşların ihtiyaçları doğrultusunda projelendirildi. 6 Şubat’taki depremlerin ikincisinin merkez üssü olan Elbistan’ın kırsal mahallelerinde vatandaşların ihtiyacına göre yöresel mimariye uygun tek katlı köy tipi konutların bir kısmı tamamlanma aşamasına gelirken; yer seçim çalışması biten mahallelerde de temel kazıları başlıyor. İlçeye bağlı Gündere Mahalleleri’ndeki afetzedelerin deprem endişesi taşımadan güvenle yaşayacakları evlerin temeli atıldı. Mahallede ilk etapta yapımına başlanan 36 köy tipi konutun inşasının başlaması dolayısıyla muhtar Ali Köse’nin girişimleriyle şükür kurbanı kesildi.

Mahalle muhtarı Ali Köse, temeli atılan köy tipi konutların hak sahiplerine hayırlı olması temennisinde bulundu.

Depremde hayatını kaybedenlere baş sağlığı dileyen Köse, “Asrın felaketinde mahallemizde de büyük çaplı yıkım yaşandı. Çok şükür devletimiz ve milletimizin el birliği ile yaralarımızı sarıyoruz. Mahallemizdeki yıkılan ve ağır hasarlı evlerin yerine 36 tane depreme dayanıklı konut yapımına başlandı. İnşallah bu evler de en kısa sürede tamamlanacak. Hemşerilerimiz de deprem korkusu taşımadan bu evlerde yaşayacak. Emek veren ve katkı sunan herkesten Allah razı olsun. Biz de hem Allah’a şükrümüz olsun hem de bundan sonra böyle afetler yaşamayalım diye kurban kestik. Allah kabul etsin. Bundan sonra da böyle afetlerden bizleri ve tüm ülkemizi korusun” şeklinde konuştu.

Mahalle halkı da; köy tipi konutların hayırlı olması temennisinde bulundu.

31 Eki 2023 - 15:32 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Muhabir  Sami Yıldız