Jandarmadan ‘pat pat’ ulaşım aracı değildir uyarısı

Jandarma Genel Komutanlığı, tarım aracı olan ‘pat patın’ ulaşım ya da yük taşımak için kullanılması sonucu doğabilecek kazalara dikkat çekti.

Jandarmadan ‘pat pat’ ulaşım aracı değildir uyarısı
Jandarmadan ‘pat pat’ ulaşım aracı değildir uyarısı
Video için play'e tıklayın

‘Pat pat’ olarak adlandırılan tarım aracının, amacı dışında kullanımı nedeniyle ülke genelinde ölümlü ya da yaralamalı trafik kazaları meydana geliyor. Bu kazaların en sonuncusu Ekinözü ilçesinde 1 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlandı. Elbistan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı trafik jandarması ekipleri, rutin kontrollerinde pat patla karayoluna çıkmanın, yolcu ve yük taşımanın yasak olduğunu hatırlatarak vatandaşları uyarıyor.

Jandarma Genel Komutanlığı da; bu tarım aracının karşılaştığı kazalardan karelerin yer aldığı bir video hazırlayarak vatandaşlardan pat patı amacı dışında kullanmamalarını istedi.

‘Pat pat tarım aracıdır, amacına göre kullanılmalıdır’ mottosuyla yayımlanan videoda; “Pat pat olarak bilinen araç bir tarım aletidir ve bağ, bahçe, tarla vb. tarımsal alanlarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Bu tarım aleti ile kara yoluna çıkmak, yük ve yolcu taşımak son derece tehlikeli ve yasaktır. Pat pat tarım aletlerini sadece tarımsal alanlarda kullanarak; meydana gelebilecek kazalara, ölüm ve yaralanmalara engel olabilirsiniz” çağrısında bulunuldu.

28 Eki 2023 - 13:41 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker