1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  

Elbistan’da son şekli verilen 1/5000 ölçekli Revizyon İmar Planı’nın, sektör paydaşları ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik sunumu yapıldı.

1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  
1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Sunumda; Karaelbistan ve Çiçek Mahallesi’nin de dahil edildiği plandaki çevre yolları, ticari akslar, sanayi alanları ile kat yükseklikleriyle ilgili detaylı bilgiler aktarıldı.

Plan sunumunun en dikkat çekici noktası ise, şehrin kalbi olarak nitelendirilen ve Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca rezerv alan olarak ilan edilen 56,6 hektarlık bölgenin imarsız şekilde bırakılacağı oldu.

1/5000 ölçekli Revizyon İmar Planı ile ilgili toplantının açılış konuşmasını Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz yaptı.

1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  

Başkan Gürbüz, şehrin geleceğine ışık tutacak bir çalışmayı son aşamaya getirdiklerini söyledi.

Başkan Gürbüz, “Elbistan’da, ruhsata esas bir plan değildir. Çok detay bir plan değil. Anayollar, ticaret merkezi, meydanlar, rekreasyon alanları, yapılaşma alanları, sanayi alanları üzerinden konuşabiliriz. Varsa eksiklikler ve katkılarınız olabilir. Biz de ona göre değişiklikler yapabiliriz. Bu, şehrin geleceğine ışık tutacak ve vizyon katacak bir çalışma. Yaklaşık 22 mesleğin planlamada birleştiği bir disiplin şehir planlama. İnşaat mühendisi, mimar, kent ekonomisine varıncaya kadar birçok görüşe ihtiyacımız var. Bizim şehrimiz ve bizim kentimiz. Bu süreçte her disipline ihtiyacımız var” diye konuştu.

1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy da, planla ilgili birçok sektörün görüş ve önerilerini almak için bu toplantının yapıldığını söyledi.

Başkan Paksoy, katılımcılara teşekkür ederek, “Şehrimiz açısından önemli bir konu. İnşallah paydaşlarımızla birlikte en güzelini yapmanın çabası içerisinde olacağız. Katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  

Yeni çevre yolları imar planında

 

Daha sonra 1/5000 Revizyon İmar Planı ile ilgili sunum yapıldı.

Sunumda; 3 bin 200 hektarlık merkez plana; yaklaşık 500 hektarlık Karaelbistan ve Çiçek Mahalleleri’nin de eklendiği belirtildi.

1/5000 ölçekli imar planında son aşamaya gelindi  

Sunumda şöyle denildi:

“Bir önceki planda sağlık tesisi donatısının olmaması eksiklik oluşturuyordu. Yeni planla birlikte hem sağlık ve eğitim donatısı yönündeki eksiklikler giderilmiş oluyor. Planımızda çevre yolları ile ilgili de çalışmalar var. Termik yolundan Karaelbistan Mahallesi’ne bağlanan bir aksımız var. İki etapta çalışma yapılacak. Mülkiyet problemi olmayan yerlerde çalışma başlatıldı. Bunun alt kısmında da 50 metre olan bir yolumuz var. İkinci alternatif olarak Çiçek Mahallesi hattından gelip, OSB’nin ve gelişme alanının kenarından devam ederek Türk Bağları mevkiinden Taşburun Mahallesi’ne uzanıyor. Oradan da tekrar Pınarbaşı ile birleşiyor. Bu yol da bu bölgeye binecek yükü azaltmayı amaçlıyor. Bu yolun da yüzde 30’u tanzim edildi.

Karaelbistan’dan, Esentepe’ye geçen bir bağlantı yapacağız. Esentepe Caddesi’nden Doğan yoluna bağlanacak bir caddemiz var. Şehrin içerisine girmeden vatandaşlarımızın sağlık birimlerine ulaşmalarını sağlayacağız. Memur Site kavşağından Kaynarca’nın oraya 17 metrelik bir yol açıyoruz.”

 

Rezerv alan ilan edilen bölgede planlama olmayacak

 

Rezerv alan konusuna da değinilen sunumda; “Yaklaşık 56,6 hektarlık bir rezerv alanımız var. Bu rezerv alanını bakanlığın çalışması doğrultusunda imarsız bir şekilde bırakacağız. Bakanlık burada kendi tasarımını yapacağı için bu alan içerisinde herhangi bir planlama işlemi yapılmayacak” denildi.

İmar planı içerisinde belirlenen yeni ticari akslar olduğu bilgisine de yer verilen sunumda; “Taşburun bölgesine 20 metre üzeri yollarda ticari aks yapmayı hedefliyoruz. Kaynarca’dan Kümbet’e giden güzergahta yeni ticari aksları eklemeyi düşünüyoruz. Karaelbistan ve Çiçek’i de aynı şekilde tanzim ediyoruz” bilgileri aktarıldı.

 

Kat yükseklikleri değişiyor

 

Bazı caddelerle ilgili yapılacak binalardaki kat yüksekliği ile ilgili de, “Adnan Menderes Bulvarı, Malatya Caddesi ve Hacı Esat Efendi Caddesi’ndeki mikro bölgeleme çalışması neticesinde zeminin Ahmetçik formasyonu içerisinde olduğunu gördük. Bu zeminlerde, 5 katın üzerini çok önermiyor. Biz buraları aynı şekilde bırakmayı hedefliyoruz. Kışla Caddesi ve Taşburun bölgesinde kat problemimiz yok. Onaylandıktan sonra planda görülen kat ne ise o olacak” ifadelerine değinildi.

25 Eki 2023 - 16:13 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran