Ekinözü’nde kalıcı konutların temel kazısı başladı

Ekinözü’nde asrın felaketi sonrasında evleri yıkılan ya da ağır hasar gören depremzedeler için yapılacak kalıcı konutların ilk etabının temel kazısı başladı.

Ekinözü’nde kalıcı konutların temel kazısı başladı
Ekinözü’nde kalıcı konutların temel kazısı başladı
+2
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat'taki depremin yıkıma neden olduğu Ekinözü ilçesinde Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) kalıcı konutların temeli atıldı. Elbistan-Ekinözü karayoluna yakın bir mevkide çalışmaların başladığı 160 daireden oluşan projede, hafriyat çalışmalarının ardından temellere ilk harçlar döküldü.

Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker, ilçede depremin izlerinin silinmesi için çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü aktardı.

Köy tipi konutlara ek olarak kalıcı konut projesinin de etaplar halinde gerçekleştirileceğini belirten Başkan Eker, “İçinden geçtiğimiz bu zorlu süreç içerisinde bir taraftan vatandaşlarımızın ihtiyacını giderip geçici barınma alanlarını hazırlarken bir taraftan da kalıcı konutların yapımı için vatandaşlarımızla depremin ilk anından beri sergilediğimiz el ele duruşu, gönül gönüle duruşumuzu göstermeye devam ediyoruz.

Vatandaşlarımızın deprem korkusu ve endişesi taşımadan yaşamlarını sürdürecekleri yeni yuvalarıyla ilgili de süreci başlatmış olduk. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız, zemin etüdü ve mikro bölgeleme çalışmalarını tamamladı. İlk etapta planlanan 160 konutluk projenin ihale sürecinin bitimiyle birlikte temel kazılarımız da başladı” dedi.

Başkan Eker, “Deprem evlerimizi yıkmış, canımızı yakmış olabilir ama bu felaket mücadele azmimizi, başarma irademizi Türkiye Yüzyılı’nı gerçekleştirme kararlılığımızı asla elimizden alamayacaktır. Nice büyük badireleri atlatan bu devlet ve millet; deprem felaketinin yaralarını sarmaya, kayıplarını telafi etmeye, büyük ve güçlü Türkiye hedefini gerçekleştirmeye de muktedirdir. Devlet millet el ele vererek depremzede vatandaşlarımızın mağduriyetini gidereceğiz. İnşallah konut projeleri, hak sahiplerinin sayısına göre etaplar halinde sürecek. 1 yıl gibi kısa sürede depremzedelerimizi yeni yuvalarına kavuşturacağımıza inanıyoruz. Ekinözü hemşerilerime hayırlı olsun. Allah, devletimize zarar vermesin” ifadelerini kullandı.

 

17 Eki 2023 - 15:09 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Volkan Aslan