Bankanın kasasındaki 2 milyon liralık altını bulunamadı

Kahramanmaraş’ta bir depremzede, 6 Şubat’taki afette yıkılan kamu bankasının kasasındaki altın ve ziynet eşyalarının bir kısmının hasarlı teslim edilmesi; yaklaşık 2 milyon lira değerindeki altınının ise bulunamadığı gerekçesi ile hukuki işlem başlattı.

Bankanın kasasındaki 2 milyon liralık altını bulunamadı
Bankanın kasasındaki 2 milyon liralık altını bulunamadı
Haber albümü için resme tıklayın

Kahramanmaraş’ta yaşayan Mustafa Büyükbalık adlı depremzede, birikimlerini bir kamu bankasının şubesindeki kiralık kasaya koydu. 6 Şubat’taki asrın felaketinde söz konusu bankanın şube binası da yıkıldı. Şube yetkilileri ile iletişime geçen Büyükbalık, bankada içerisinde altın ve ziynet eşyalarının bulunduğu kiralık kasasının bulunduğunu söyledi. Büyükbalık, görevlilerin daveti üzerine kiralık kasadaki ziynet eşyalarını teslim almaya gitse de; iddiasına göre altınlarını hem eksik hem de ağır hasarlı olarak aldı. Büyükbalık, bu durum üzerine zararının karşılanması amacıyla hukuki süreç başlattı.

Kendisine teslim edilmeyen altın ve ziynet eşyalarının yaklaşık 2 milyon lira değerinde olduğunu iddia eden Büyükbalık, “Deprem olduktan birkaç gün sonra kiralık kasamızın olduğu kamu bankasının yıkıldığını öğrendik ve yetkililerle iletişime geçtik. Bize, sağlam bir şekilde kasanın kurtarıldığını belirtip teslim edeceklerini söylediler. Sonrasında bizi bankaya çağırdıklarında bize ağır hasarlı bir şekilde ziynet eşyalarımızın az bir miktarını kamera kaydı altında verdiler. Eksik olan altınlarımızın listesini yazılı olarak verdik ancak herhangi bir ödeme yapmayacaklarını söylediler” dedi.

Kasanın enkazdan çıkarılmasıyla ilgili video kaydında hata fark ettiklerini dile getiren Büyükbalık, “Bize ilk başta kasayı sağlam bir şekilde çıkardıklarını söylediler, sağlam olarak söyledikleri kasayı normalde benim açmam gerekirdi fakat bize bir kese içerisinde altınlarımızı ağır hasarlı bir şekilde teslim edip hepsinin o olduğunu söylediler. Bize verdikleri video kaydında hatalı bir kazı işlemi gerçekleştiğini tespit ettik. Bunun üzerine CİMER’e başvurduk. Başvurumuzla ilgili kamu bankasından olumsuz yanıt gelince biz de zararımızın telafisi için hukuki işlemleri başlattık” şeklinde konuştu.

16 Eki 2023 - 15:42 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Volkan Aslan