3 mahalleye çok amaçlı halk pazarları kuruluyor  

Elbistan Belediyesi, çatısında kurulacak güneş enerjisi santrali ile elektrik üretecek şekilde yeni ve modern halk pazarları yapımına başlıyor.

3 mahalleye çok amaçlı halk pazarları kuruluyor  
Haber albümü için resme tıklayın

İlk etapta Karaelbistan, Yeşilyurt ve Pınarbaşı Mahalleleri için planlaması yapılan halk pazarlarının sayısı 6’ya ulaşacak.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, depremin merkez üssü olan şehirde yeniden ayağa kalma noktasında girişimlerini sürdürdüklerine dikkat çekti.

İlçedeki vatandaşların temiz, nezih ve konforlu bir şekilde alışveriş yapabilecekleri yeni halk pazarı alanlarıyla ilgili planlama yaptıklarını dile getiren Başkan Gürbüz, çatılarında da güneş enerjisi sistemi kurulacağını ifade etti.

Kapalı pazarın yaklaşık 900 m² alana sahip olacağının bilgisini veren Gürbüz yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Şehrimizi yeniden ayağa kaldırmak adına her alanda çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde Karaelbistan, Yeşilyurt ve Pınarbaşı Mahallelerimiz’de, halkımızın yararına hizmet edecek insan odaklı projelerimizden bir yenisini daha hayata geçiriyoruz. Vatandaşlarımızın ve pazar esnafımızın temiz, nezih ve konforlu ortamlarda iklim şartlarından etkilenmeden alışveriş yapması için yeni pazar yerlerinin inşasına başlıyoruz.

864 m² kapalı alana sahip çelik konstrüksiyonla inşasına başladığımız pazar yerlerimizde haftanın belirli günleri pazar alanları kurulurken, diğer günlerde otopark, geleneksel fuar alanları ile birlikte sosyal tesisleri de içerisinde barındıracak. Çatıları enerji üretilmesi amaçlanarak güneş enerjisi santrali kurulumuna uygun olarak dizayn ediyoruz.

Bizim planlamalarımızda yaklaşık 6 yerde halk pazarı yapmaktı. Şu an 3’ünü hayata geçiriyoruz. Diğer 3’ünün ise fizibilite çalışmaları devam ediyor. İnşallah 2023 yılını tamamlamadım bu projeleri hayata geçirmiş olacağız.”

11 Eki 2023 - 12:23 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız