Başkan Bulut: “Bu rakamla çiftçinin kâr etmesi hayal oldu”

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, şeker pancarı fiyatının, mazot ve gübre gibi girdilerdeki artışın altında kaldığını belirterek, “Bu rakamla çiftçinin kâr etmesi hayal oldu” dedi.

Elbistan’da yaklaşık on binlerce dekar arazide gerçekleştirilen şeker pancarının hasadı başladı. Deprem ve dolu felaketi, çiftçinin sırtındaki maliyet kamburunu daha da arttırdı. Mazotu, gübresi, ilacı, işçiliği, çapası üst üste eklenince çiftçiler de yüksek fiyat beklentisi ile en azından masrafını çıkarmanın hesabını yapmaya başladı.

Hasadın başlamasıyla birlikte pancar alım fiyatı da açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkşeker’in alım fiyatını ton başına 1855 lira olarak açıkladı. Ton başına 2 bin 500 lira gibi bir rakam bekleyen üretici ise, geçtiğimiz yıla oranla yapılan yüzde 30’luk zam karşısında hayal kırıklılığı yaşadı.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, konuyla ilgili değerlendirmesinde; Mutlucan Şeker Fabrikası’nın fiyat belirlerken Türkşeker’in rakamını baz aldığını hatırlattı.

Elbistan’da binlerce pancar üreticisi bulunduğunu belirten Başkan Bulut, “Elbistan çiftçisi, son 4 yılı özel sektör olmak üzere 38 yıldır şeker fabrikasının çarklarını döndürüyor. Çiftçimiz bu yıl deprem felaketini yaşadı. Daha onun yaralarını sarmadan bu kez de ürünlerini dolu vurdu. Durum böyle olunca emeğini kurtarmak için masraf üstüne masraf etti. 40 lirayı bulan mazotla tarlada gecesini gündüzüne kattı ve ürününü hasada yetiştirdi.

Geldiğimiz noktada ise, emeğinin karşılığını almayı beklerken beklentilerin çok çok altında bir fiyat açıklandı. Mazottaki yıllık artış yüzde 75’ken, gübrenin fiyatına yetişemezken Türkşeker’in fiyatı bu artışın yanına bile yaklaşmadı. Geçen yıl alım fiyatı ton başına bin 455 liraydı. Çiftçi bu rakamlarla kâr etmeyi bırakın masrafını bile karşılayamaz. Yetkililerin bir an önce çiftçinin feryadını duyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Şekerin stratejik bir ürün olduğuna vurgu yapan Başkan Bulut, “Üretici, para kazanmadığı bir ürünü neden eksin? Hele de şeker gibi stratejik bir ürünün ekiminden vazgeçilirse ülkemiz dışa bağımlı hale gelir. Fiyat politikalarının buna göre belirlenmesi gerektiğini her zaman söylüyoruz ama sesimizi duyan yok” şeklinde konuştu.

08 Eki 2023 - 14:00 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Volkan Aslan