Prof. Dr. Naci Görür’den ‘büyük deprem’ açıklaması

Deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, son günlerde artan artçılarla ilgili, “Kırılmamış fay kesimleri deprem üretebilir ama bu depremler büyük afete dönüşmez” açıklamasında bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

6 Şubat’taki ikinci depremin merkez üssü olan Elbistan ve çevresinde artçıların sıklığı vatandaşları endişelendiriyor. 6 Ekim Cuma günü ikisi Elbistan ve biri de Afşin merkezli olmak üzere 3,1-3,3 arasında değişen büyüklükte peş peşe 3 deprem hissedildi.

Onikşubat ilçesinde de 4,3 büyüklüğündeki deprem sonrasında sosyal medya hesabından açıklamalarda bulunan deprem uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, ‘büyük deprem olacak’ yönündeki endişelere değindi.

‘Depremin olduğu bölgede tekrar büyük bir deprem olmaz ve afete dönüşmez’ ifadeleri ile vatandaşların kafasındaki soru işaretlerini gidermeye çalışan Görür, “Hepinizin acısı büyük, sizleri anlıyorum. Endişe ve korku kimi konularda sizi etkiliyor. Depremin olduğu bölgede tekrar büyük bir deprem olmaz ve afete dönüşmez. Ancak kırılmamış fay kesimleri deprem üretebilir ama bu depremler büyük afete dönüşmez” dedi.

Depremin bilinemeyeceğinin altını çizen Görür, “6 Şubat depremleri komşu bölgelerdeki kimi faylara stres yüklemiş olabilir. Bu faylar Malatya Fayı ve Adana Havzasına sarkan faylar olabilir. Bu söylediğim de bir olasılıktır. Yerbilimcilerden kesin söylemler, yorumlar beklemeyin. Deprem bilinmez. Lütfen insanlarımız için, çocuklarımız için hep beraber deprem dirençli yerleşim alanları için çalışalım ve yöneticilerimizden bunu talep edelim. Ancak bu şekilde yaralarımızı sarar ve gelecek nesillerin kalbini kazanırız” değerlendirmesini yaptı.

06 Eki 2023 - 15:49 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız