Ziraat Odası Başkanları üreticinin sorunlarını görüştü

Kahramanmaraş Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu toplantısı, Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, başkanlığında yapıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Toplantının ana gündem maddeleri ise, genelde Kahramanmaraş tarım sektörü ile ilçeler özelinde üreticilerin karşılaştıkları sorun ve sıkıntılar ile çözüm önerileri oldu.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, 6 Şubat’taki asrın felaketi sonrasında ara vermek zorunda kaldıkları koordinasyon toplantılarına devam ettiklerini söyledi.

Başkan Bulut, il genelinde çiftçilerin ve tarım sektörünün sorunları ve çözüm yollarının ele alındığını vurguladı.

Çiftçilerin, maliyetlerdeki yüksek fiyatlarla boğuştuğunu belirten Başkan Bulut, “Çiftçilerimiz çok yüksek maliyetlerle üretim yapıyor. Dışa bağımlı üretim üreticilerimize ciddi manada bir maliyet yüklüyor. Çiftçilerimiz borçlanarak üretim yapıyor. Çiftçimiz yüksek faizlerle borçlanıyor. Bu da ciddi manada bir maliyet getiriyor.

Sulamayı önemli bir yapısal sorun olarak görüyoruz. Muhakkak suretle sulama randımanını artırmamız lazım. Suyu kaynağından üreticiye ulaştırıncaya kadar kayıplar veriyoruz. Barajların bitirilmesi önemlidir. Elbistan Ovası’nda daha barajlardan bir damla suyu topraklarımıza akıtamadık. Milyonlarca litre su boşa akıp gidiyor. Biz de bir avucunu tarlamıza götüremiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çiftçinin üretim maliyetinin mutlaka düşürülmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Bulut, “Çiftçimizi tarlada tutmak ve üretmeye devam etmek istiyorsak en düşük maliyetin sunulması gerekir. Bu toplantımızda da benzer konularda ilçe bazlı veya genel olarak tarım sorunlarını masaya yatırıp raporlaştırıyoruz. Raporu da Türkiye Ziraat Odaları Birliğine gönderiyoruz. Kahramanmaraş tarımının sorunlarının çözümü için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çiftçilerimizin ve üreticilerimizin her zaman yanındayız. Toplantıya katılan kıymetli başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

31 Ağu 2023 - 15:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız