BİK Genel Müdür Yardımcısı Onat Kazakistan’da konferansa katıldı

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, başkent Astana’da “Basın Özgürlüğü ve Gazetecilikteki Etik Kuralları” başlıklı konferansta konuştu.

BİK Genel Müdür Yardımcısı Onat Kazakistan’da konferansa katıldı
BİK Genel Müdür Yardımcısı Onat Kazakistan’da konferansa katıldı
Haber albümü için resme tıklayın

Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı ile Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti’nin ortaklaşa düzenlediği konferans, Kazakistan Milli Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi. Kazak ve Türk gazetecilerin katıldığı konferansa Basın İlan Kurumu adına katılan Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, Basın İlan Kurumu’nun Türk basınına sağladığı destekleri anlattı.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ile Kazakistan Türk Dili Konuşan Gazeteciler Vakfı Başkanı Naziya Joyamergenkızı Bissenova, iki ülke arasında mesleki işbirliğini artırmaya yönelik çalışmaların devam edeceğini söyledi. Konferansın son bölümünde konuşmacılar Türk ve Kazak gazetecilerin soruları cevaplandırdı.

Konferansın katılımcıları arasında Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyeleri, kentte yayın yapan gazete ve internet haber sitelerinin temsilcileri ile Balıkesir merkez Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan da vardı. 

Kazakistan’daki etkinliği değerlendiren Onat, soydaş iki ülke arasında her alanda devam eden iş birliğinin gazetecilik alanında da artarak sürmesini temenni ettiklerini belirterek, “Almatı’da Türk ve Kazak gazetecilerin katıldığı çok verimli bir konferans gerçekleştirdik. Konferansta gazeteciliğin tüm dünyadaki ortak değerleri arasında yer alan basın özgürlüğü ve etik konularında istişare yapma fırsatı bulduk. İki ülkenin basın camialarının bundan sonra daha sıkı bir iş birliği içerisinde olması için gayret sarf edeceğiz. Tarihi ve kültürü ortak olan iki toplumun basın alanında da bilgi birikimini paylaşması önemli bir gelişme” diye konuştu.

Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mesut Onat, Kazakistan temasları kapsamında Türkiye’den gelen heyetle birlikte Türkiye Cumhuriyeti Almatı Başkonsolosluğu’na ve Almatı Valiliği’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Onat, Başkonsolos Vekili Emre Karabatak ile Vali Vekili Arman Kırıkbayev’e Basın İlan Kurumu Yayınlarından çıkan “Taksim Camii – Basından İktibaslar” adlı prestij eseri hediye etti.

28 Ağu 2023 - 17:27 Kahramanmaraş/ Kahramanmaraş- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran