Başkan Kul'dan 108.yıl dönümü mesajı

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği, kuruluşunun 108. yıl dönümünü kutluyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği, kuruluşunun 108. yıl dönümünü kutluyor.

Derneğin kuruluşunun 108.yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimler Derneği Elbistan Temsilcisi Ragıp Kul, "26 Ağustos 1915 tarihinde, Birinci Dünya savaşı sonunda Çanakkale ve diğer savaş bölgelerinden İstanbul’a gelip ihtiyaçlarını karşılayamayan ve memleketlerine dönemeyen yaralı askerlerin memleketlerine dönmelerinin sağlanması, eksik uzuvlarının yerine tahtadan yapılma protezlerin taktırılması, giydirilmeleri ve harçlıklarının sağlanması amacı ile Harbiye Nazırı Enver Paşanın talimatları ile İstanbul Merkez Kumandanı Miralay Cevdet bey ve on bir arkadaşı tarafından Malul ini Guzata Muavenet Heyeti ismi ile kurulmuştur.

Zaman içerisinde derneğimiz dışında birçok Malul Gazi ve Şehit Dul ve Yetimleri dernekleri kurulmuş ve bir nevi dernek enflasyonu ortaya çıkmıştır.

Aynı amaç uğruna faaliyet gösteren bu derneklerin,Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği adı altında birleşmeleri hüküm altına alınmıştır.

Böylelikle Derneğimiz 2847 Sayılı Kanunla Kurulu bir dernek olarak 1984 yılından bu tarihe çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu vesile ile de Anadolu Selçuklu Devletinin başkomutanı Alparslan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ile bütün şehitlerimizi, hayatlarını kaybeden gazilerimizi rahmet ve minnetle anarken, Malazgirt Zaferinin 952 yılını, Büyük Taarruz’un 101. yılını ve derneğimizin 108. Şeref gününü bir kez daha kutluyoruz" dedi.

27 Ağu 2023 - 11:15 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Koray Cengizler