89 yaşında yayımladığı şiir kitabının gelirini yetimlere bağışlayacak

Elbistan’da 89 yaşındaki şair, torununun öğretmeni ve hayırsever esnafların desteği ile yayımladığı şiir kitabının gelirini yetimlere bağışlayacak.

89 yaşında yayımladığı şiir kitabının gelirini yetimlere bağışlayacak
89 yaşında yayımladığı şiir kitabının gelirini yetimlere bağışlayacak
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Karaelbistan Mahallesi’nde yaşayan Mustafa Karaca, 89 yıllık ömründe 13 çocuk ve 60 torun sahibi oldu. İlerleyen yaşına rağmen gençlere taş çıkaran Karaca, 80 yaşında ehliyet alarak azmini ispatladı. Çiftçilik, bakkallık, şoförlük, kooperatif başkanlığı ve muhtarlık yapan Mustafa Karaca, 1991 yılından itibaren de şiir yazmaya başladı. 32 yıldır duygularını ve yaşanmışlıklarını kâğıda aktaran Karaca’nın en büyük hayali, şiirlerini kitap haline getirmek oldu. Karaca’nın torunu, dedesinin en büyük hayalinin şiir kitabı çıkarmak olduğunu öğretmeni Lütfü Sönbül’e iletti. Sönbül, yaşlı şairin bu arzusunu gerçekleştirmek için gönüllü oldu. Hayırsever esnaflarla görüşen Sönbül, Karaca’ya en büyük hayalinin gerçeğe dönüşeceği haberini verdi.

Karaca’nın defterindeki şiirler, yoğun bir çalışmanın ardından bilgisayar ortamına aktarıldı ve baskı süreci başladı. ‘Hac Yolunda Şiirler’ adıyla yayımlanan kitap okuyucusuyla buluştu.

Kitabına kavuşan şair Mustafa Karaca, kendisine destek olan öğretmen Lütfü Sönbül ve hayırsever esnaflara teşekkür etti.

Karaca, 32 yıldır kaleme aldığı şiirlerinin unutulmamasını amaçladığını belirterek, “Yaşamımı, insanları, doğayı ve hayatı mısralara döküyorum. 1991 yılında başladım bu şiir sevdasına. Defterime, kağıtlara neresi denk gelirse yazdım. Tek hayalim bunları kitap haline dönüştürmekti. Allah razı olsun torunumun öğretmeninin girişimleri ve hayırsever esnafların katkısı ile bu arzum gerçek oldu” dedi.

Kitabından herhangi bir maddi kazanç beklemediğini vurgulayan Karaca, “Benim bu kitaptan bir kazanç elde etmek gibi düşüncem hiç olmadı. Artık kitabım basıldı. Bu kitabın satışından elde edilen gelirin yetimler için harcanmasını istiyorum. Çocuklarıma da; kitabın yayımlanmasında vesile olanlara da bunu söyledim. Tek kuruşunu bile kendim ya da ailem için harcamayacağım. Yetimlerin bir yarasına merhem olursa ne mutlu bana” ifadelerini kullandı.

Kitabın yayımlanmasında emek ve katkı sunan öğretmen Lütfü Sönbül ile hayırsever esnaflar da; gönülleri fetheden bu kararından dolayı Karaca’ya teşekkür ettiler.

18 Ağu 2023 - 16:53 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hatice Köker