Yarım yüzyıllık hayali gerçeğe dönüştürecek ihale sonuçlandı

Elbistan’ın yaklaşık 50 yıllık hayali olan Malatya yolunun ihalesi sonuçlandı. Kentin doğu kapısı konumundaki 55 kilometrelik yol, 534 milyon liraya mal olacak.

Yarım yüzyıllık hayali gerçeğe dönüştürecek ihale sonuçlandı
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan-Malatya karayolu ile ilgili uzun süredir beklenen ihale gerçekleşti. Darlığı, standardının düşük oluşu ve virajlar nedeniyle sürücülerin zorlandığı Elbistan-Malatya karayolunun Darıca’ya kadar olan 55 kilometrelik bölümünün, bölünmüş yol olmasını sağlayacak ihale Karayolları Genel Müdürlüğü’nce yapıldı.

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün, 8. Bölge Hudut Yolu olarak adlandırılan dev karayolu projesi ile ilgili olarak yayımladığı ilanda, 8 milyon 240 bin m³ toprak işi, 72 bin m³ beton imalatı, köprü ile 684 bin ton mekanik ve 1 milyon 146 bin m² BSK’lı üstyapı işlerinin yapılacağı belirtildi.  Projenin yapımı ise, yer tesliminden itibaren 900 günde tamamlanacak.

Söz konusu ihalede, dev ulaşım yatırımının maliyeti 859 milyon lira olarak belirlendi. İhalede 18 firma yarıştı. Elbistan’ın geleceği açısından büyük önem arz eden ihale sonucunda en düşük teklif 534 milyon lira oldu. Yolun, 2026 yılında bitirilmesi öngörülüyor.

Elbistanlıların uzun süredir hayalini kurduğu bu önemli ulaşım yatırımı ile ilgili olarak yeni güzergahın ise önümüzdeki günlerde netlik kazanması bekleniyor. Daha önce hazırlanan projeye göre, söz konusu karayolunda sürüş güvenliğini tehlikeye düşüren virajların büyük çoğunluğu ortadan kaldırılması ve viyadüklerle de rampa kesimlerin bertaraf edilmesi planlanıyordu. O dönem yapılan proje de güzergah değişikliği de yer alıyordu.

12 Ağu 2023 - 16:05 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran