‘Maraş deprem kümesi büyüyor”

Prof. Dr. Osman Bektaş, 6 Şubat’taki Pazarcık ve Elbistan merkezli depremlerin yeraltına gönderdiği enerjinin yayılmaya devam ettiğini belirterek, “Maraş deprem kümesi büyüyor” açıklamasında bulundu.

‘Maraş deprem kümesi büyüyor”
Haber albümü için resme tıklayın

Asrın felaketinin üzerinden 6 aydan fazla bir zaman geçti. Büyük yıkıma neden olan depremlerin ardından on binlerce artçı sarsıntı kaydedildi. Özellikle Göksun ve sonrasında Malatya bölgelerinde yaşanan 4,0 ve üzeri depremler vatandaşların yüreklerini ağızlarına getirmeye devam ediyor. En son olarak da Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde yaşanan 5,3 büyüklüğündeki deprem dikkatleri yeniden bu bölgeye çevirdi. Deprem uzmanları ise, sarsıntıların sürmesini enerji yayılımına bağlıyor.

Elbistan merkezli depremde toplam 178 trilyon 800 milyar metreküp ağırlığın yer değiştirdiği ve ortaya çıkan enerjinin 167,6 atom bombasına eşdeğer olduğunu açıklanmıştı.

Pazarcık merkezli depremle ilgili de, 579 trilyon 150 milyar metreküp ağırlığın yer değiştirdiği tespitinde bulunulurken; ortaya çıkan enerji miktarının da 472,4 atom bombasına eşdeğer olduğu belirtilmişti.

Elbistan’da da süren sismik hareketlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Osman Bektaş, 6 Şubat depremlerinin oluşturduğu enerjiyi salgına benzetti.

Prof. Dr. Bektaş, daha önceki büyük depremler sonrasında da benzer durumla karşılaşıldığını dilde getirdi.

Bektaş, “57 yıl içerisinde farklı fay blokları üzerinde M 5,6-7,8 büyüklüğündeki depremler 3 ayrı deprem kümesi oluşturdu. Her küme deprem sonrası bir kaç on yıl çevredeki faylara derinden tetikleyici deprem enerjisi yayan, gelecek depremi kontrol eden bir enerji kaynağıdır” ifadelerini kullandı.

‘Maraş deprem kümesi büyüyor’ diyen Prof. Dr. Bektaş, “6 Şubat depremlerinin yeraltına gönderdiği enerji tıpkı salgın gibi Adana ve Malatya bölgelerine yayılarak deprem kümesi oluşturmuştur. Büyüyen Maraş deprem kümesi zamanla daha geniş bir alandaki çevre fayları etkileyip yeni depremler oluşturabilecek” değerlendirmesinde bulundu.

12 Ağu 2023 - 15:56 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Sami Yıldız