Nurhak Devlet Hastanesi, sahra çadırından konteynere taşındı

Nurhak’ta, 6 Şubat’taki deprem sonrası 6 aydan fazla bir süredir sahra çadırında sağlık hizmeti sunan Nurhak Devlet Hastanesi, konteynere taşındı.

Nurhak Devlet Hastanesi, sahra çadırından konteynere taşındı
Haber albümü için resme tıklayın

Sağlık hizmetlerini ‘entegre’ hastane statüsü altında verildiği 19 yataklı Nurhak Devlet Hastanesi, asrın felaketinde hasar aldı. Hastanenin hizmetine devam edebilmesi için sahra çadırları kuruldu. Depremden sonra 6 aydan fazla bir süredir sahra çadırında hizmet veren Nurhak Devlet Hastanesi’nin konteyner hastaneye dönüşmesi amacıyla Nurhak Kaymakamlığı’nca başlatılan çalışmalar sonuçlandı.

Nurhak Kaymakamı Sercan Yıldız, vatandaşların en iyi sağlık hizmetine ulaşması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Kentte büyük yıkıma neden olan asrın felaketi sonucu Nurhak Devlet Hastanesi’nin sahra çadırlarına taşındığını hatırlatan Kaymakam Yıldız, bu süre zarfında tüm sağlık birimlerini konteyner kompleksinde toplamak için de çalışma başlattıklarını hatırlattı.

Konteyner hastane şeklindeki planlamanın hayata geçirildiğini dile getiren Kaymakam Yıldız, “Deprem nedeniyle sahra çadırında faaliyet gösteren Nurhak İlçe Devlet Hastanesi konteyner hastane şeklinde bir planlama yapılarak hizmet vermeye başladı. Bu çalışma ile vatandaşlarımızın daha hijyenik ve iyi koşullarda sağlık hizmeti almasını amaçladık. İhalesi yeni yapılan 50 yataklı hastanenin inşaat çalışmaları bitene kadar konteyner hastane vatandaşlara hizmet verecektir” dedi.

Yıldız, konteyner hastanenin acil servisin yanında dahiliye, diş ve diyetisyenlik branşlarının da hizmet vereceğini aynı zamanda Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezi hizmet birimlerini bünyesinde barındırdığını sözlerine ekledi.

Yıldız, konteyner hastanenin tüm vatandaşlara hayırlı olması temennisinde bulundu.

12 Ağu 2023 - 15:45 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel

Mahreç  Hatice Köker