Şehitler için Yasin-i Şerif okutup aşure ikramında bulundular

Elbistan Dulkadiroğulları Kültür Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği, Muharrem ayı dolayısıyla deprem şehitleri için Yasin-i Şerif okutup 3 bin kişiye aşure ikramında bulundu.

Şehitler için Yasin-i Şerif okutup aşure ikramında bulundular
Şehitler için Yasin-i Şerif okutup aşure ikramında bulundular
+1
Haber albümü için resme tıklayın

Türk Kızılay’la birlikte gerçekleştirilen etkinlikte, Çarşı Cami yanında stantlar oluşturuldu. Öğle namazı öncesinde 6 Şubat’taki asrın felaketinde hayatını kaybeden deprem şehitleri için Yasin-i Şerif okutuldu. Aynı çerçevede 3 bin kişilik olarak hazırlanan aşure de, namaz sonrasında cami cemaati ve vatandaşlara ikram edildi.

Aşure ikramıyla ilgili konuşan Elbistan Dulkadiroğulları Kültür Yardımlaşma Eğitim ve Kültür Derneği Başkanı İsmail Doğan, aşurenin de paylaşmanın, dayanışmanın, birlikteliğin simgesi olarak kabul edildiğini söyledi.

Asrın felaketi olarak nitelenen depremde şehit olanlar başta olmak üzere tüm şehitleri ve Dulkadiroğulları Beyliği’nin kurucularını yâd etmek için Yasin-i Şerif okuttuklarını belirten Doğan, “6 Şubat’taki depremin üzerinden 6 ay geçti. Şehrimizi enkaza çeviren bu afette canlarımızı kaybettik. Yüreğimizdeki acımız ise taptaze. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde aşuredeki farklılıkların oluşturduğu ortak tattan ve manevi hazzından hemşerilerimizin de faydalanmasını istedik. 3 bin kişilik olarak aşure ikramı gerçekleştirdik. Deprem şehitlerimiz, kurucumuz Zeynetin Karaca Bey’den Alaudevle Bozkurt Han’a kadar 12 padişahımız adına bu programı düzenledik. Ruhları şad olsun” dedi.

Doğan, “Aşure ikramına maddi manevi katkı sunan Sayın Prof. Dr. Mehmet Kaya’ya, Türk Kızılay Elbistan Şube Başkanı Mustafa Akan Bey’e, Elbistan’a bağlı 22 mahallede yaşayan tüm Dulkadirli ailelerimize teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlar da; aşure ikramından dolayı dernek yetkililerine ve emeği geçenlere teşekkür ettiler.

07 Ağu 2023 - 15:14 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Koray Cengizler