TOKİ’den arsa alanların bekleyişi sürüyor

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının ( TOKİ) hayata geçirdiği İlk Evim Arsa projesinde, Elbistan’da arsa sahipliği hakkını kazanan vatandaşların bekl...

Toplu Konut İdaresi Başkanlığının ( TOKİ) hayata geçirdiği İlk Evim Arsa projesinde, Elbistan’da arsa sahipliği hakkını kazanan vatandaşların bekleyişi sürüyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 6 Şubat tarihindeki Elbistan ve Pazarcık merkezli depremler nedeniyle ara verdiği İlk Evim Arsa projesinde Elbistan’daki 570 hak sahibini kura ile belirlemişti. TOKİ, Elbistan için 500’er adet müşterek ve müstakil arsa verileceğini duyurmuştu. En son olarak da temmuz ayı içinde 19 hak sahibi daha kurayla belirlenmişti.  

‘İlk Evim Arsa' projesinde tahsis bedelinin 1/10'u peşin geriye kalanı 9 yılda 9 eşit taksitle ve faizsiz olarak ödenecek. Noter taahhütnamesi imzalanarak arsa tahsis bedelinin geriye kalan 9 taksitin 9 yılda 9 eşit taksite bölünecek. Toplu Konut İdaresini (TOKİ) izafeten Ziraat Bankası ile borçlanma sözleşmesi imzalanmasının ardından da arsa tahsisi kesinleşmiş olacak.

Müstakil arsalar, yüzölçümü planlama durumuna göre yaklaşık 350 m2 ile 500 m2 arasında değişen, 1 adet en fazla brüt 150 m2 konut yapmaya müsait arsa olarak açıklandı. Müşterek arsalar ise, yüzölçümü değişiklik gösteren, plan yapılaşma koşullarına göre toplu yapı yapmaya müsait, birden fazla hissedarı olan arsa şeklinde olacak.

Elbistan’daki hak sahipleri ise, evlerini yapacakları lokasyonun belli olmasını dört gözle bekliyor.

TOKİ’den bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadığını belirten hak sahipleri, “Depremin ardından kendi evimizi inşa etmenin önemini bir kez daha anladık. Kuralar, aylar önce çekildi ancak arsaların nereden verileceği belli olmadı. Normalde tapularımızı aralık ayında almamız gerekiyor. Ancak yeri bile belli değilken diğer resmi işlemleri nasıl tamamlayacağımızı bilmiyoruz. Arsaların tapularının tamamının dağıtımının iki yıl süreceği söyleniyor. Buradan arsa alanların zaten evleri yok. Zaman geçirmeden başımızı sokacak bir yuvaya kavuşmanın hayalini kuruyoruz. Yetkililerimizden bu konuda bizlere net bir açıklama yapmasını istiyoruz” dediler.

 

.

05 Ağu 2023 - 15:39 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Hakan Ceran