Esnafın kredi borçlarını 6 ay erteleme kararı Resmi Gazete’de

6 Şubat’taki depremler sonrasında afet bölgesi ilan edilen yerlerde esnaf ve sanatkarlara, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri kefaletiyle kullandırılan kredilerin ödemeleri faizsiz 6 ay daha ertelenmesine yönelik karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Asrın felaketi olarak nitelendirilen Elbistan merkezli depremin üzerinden 6 ay geçti. Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 6 Şubat’tan bugüne kadar 245’i yeni kayıt olmak üzere 670 esnaf ve ortağının finansman ihtiyacını karşılamak için aracılık etti. Kooperatif kefaletiyle kullandırılan bu kredilerin ödemelerinin faizsiz olarak 6 ay ertelenmesini öngören karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

6 Şubat'ta meydana gelen depremler nedeniyle işleri veya işletmesi zarar gören, faal bir şekilde esnaflık faaliyetini devam ettiremeyen esnaf ve sanatkarın Halk Bankası tarafından kullandırılan kredilerinin geri ödemeleri 6 ay ertelenebilecek.

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi , 6 Ağustos'ta yürürlüğe girecek kararla ilgili sürecin işleyişini kısa süre içinde açıklayacak.

04 Ağu 2023 - 16:50 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Koray Cengizler