Hak Sahipliği başvuruları 15 bini aştı

Elbistan’da, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Afet Kanunu çerçevesinde Yeniden Yapım ve Güçlendirme Kredisi verileceklerin belirlenmesi amacıyla depremzedelere tanınan Hak Sahipliği başvuruları 15 bini aştı.

Yeniden yapım ve güçlendirme kredisi kullanmak isteyen afetzede vatandaşlardan kendilerine devlet tarafından konut, ahır, işyeri yapılmasını isteyenlerin başvuruları 30 Mayıs’ta başlamıştı. e-Devlet üzerinden de yapılabilen başvurular için Elbistan Hükümet Konağı bahçesinde mobil başvuru merkezi açılmıştı. Elbistan’da bugüne kadar en çok ağır hasarlı binalar için başvuru alındığı öğrenildi. Elbistan’da 2 aydan fazla bir süredir devam eden başvurularda konutlar ilk sırayı aldı. Konutlar için hak sahipliği başvurusu 10 bini aştı. İşyerleri için başvuranlar ise 3 bine yaklaştı. Ahır ve samanlık için de 300’e yakın başvuru yapıldı.

Elbistan’da henüz hak sahipliği başvurusunda bulunmayan 3 bin depremzede bulunduğu tahmin ediliyor. Depremzedelerin 23 Ağustos’a kadar e-Devlet üzerinden veya hak sahipliği başvuru merkezlerinden bizzat kendileri veya kanuni vekilleri vasıtasıyla resmi müracaatlarını yapmaları gerekiyor. Vatandaşların, başvuru yaparken taşınmazları ile ilgili yeni ada ve parsel no, askı kodu, tapu aslı veya fotokopisi ile yeni iç kapı numarasının olduğu evrakları yanında bulundurmaları isteniyor.

Müracaatların tamamlanması ile birlikte ilgili mevzuat gereğince oluşturulacak Hak Sahipliği İnceleme Komisyonları, sunulan belgeler ve kanunu hak sahibi olabilme koşullarını dikkate alarak, hak sahibi kabul edilenleri ve hak sahibi kabul edilmeyenleri belirleyecek.

02 Ağu 2023 - 15:23 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel

Mahreç  Murat Karagenç