Esnaf Kefalet’te kredi limitleri düştü, faizler yükseldi

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilerin faiz oranları ile limitlerindeki değişikliklere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Cuma General, kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilerin faiz oranları ile limitlerindeki değişikliklere ilişkin bilgilendirmelerde bulundu.

Başkan General, kredi faizlerinin yüzde 7,5’ten yüzde 12,5’a yükseldiğini; bununla birlikte limitlerin de 500 bin liradan 250 bin liraya gerilediğini bildirdi.

Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 6 Şubat’taki asrın felaketinin ardından ortaklarının ve esnafların yaralarını sarmak için çalışmalarını yoğun şekilde sürdürüyor. Ekonominin çarklarının dönmesi için konteynerde hizmet vererek deprem bölgesinde ilk açılan kooperatif olan Elbistan Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, 6 Şubat’tan bugüne kadar 245’i yeni kayıt olmak üzere 670 esnaf ve ortağının finansman ihtiyacını karşılamak için aracılık etti.

Başkan Cuma General, yaklaşık 6 ay önce yaşanan depremle birlikte kent ekonomisinin de ağır darbe aldığını söyledi.

Başkan General, işyerleri yıkılan ya da ağır hasar gören esnaflar ve ortakları başta olmak üzere yaraları sarmak için üzerlerine düşeni yapma gayretinde olduklarını vurguladı.

Bu amaçla ilk etapta konteynerde hizmete başladıklarını hatırlatan Başkan General, “ Depremzede esnafımız ve ortaklarımıza can suyu olmak için depremden kısa süre sonra çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ettik. Depremden sonraki süreçte 245’i yeni olmak üzere toplam 670 ortağımıza finansman desteğinde bulunduk. Yaklaşık 6 aylık bu dönemde ilçemize tahsis edilen kredi miktarı ise 420 milyon lira ile adeta rekor seviyeye ulaştı. Bu desteğin, esnafımızın kepenklerini yeniden açmasındaki önemi yadsınamaz” değerlendirmesinde bulundu.

Gelinen noktada ise kredi kullandırma koşullarında bir takım değişikliklere gidildiğini vurgulayan Başkan General, “Kredi limitlerinde düşüş yaşanırken faizlerde de artış söz konusu. Daha önceden kooperatif kefaletiyle kullandırılan kredilerde faiz oranları yüzde 7,5’ken bu oran yüzde 12,5 olarak belirlendi. Kredi limitimiz ise 500 bin liradan 250 bin liraya düştü” dedi.

Kredi kullanacakların en az 6 ay öncesine ait maliye kaydı bulunma şartının getirildiğini bildiren Başkan General, “Ortaklarımız ve esnaflarımızın kredi başvurusunda en az 6 aylık maliye, esnaf sicil ve oda kaydı olması gerekiyor. Bu şartları sağlayamayanlar düşük faizli kredi imkanından artık yararlanamayacak. Yine nakliyeci esnaflarımızdan da SRC belgesi olması şartı getirildi. Önümüzdeki dönem için kooperatifimiz kefaletiyle düşük faizli kredi kullanmak isteyen esnaflarımız bu koşulları göz önünde bulundurmalılar.

Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de imkanlar ve yönetmelikler dahilinde esnafımızın finansman ihtiyacının karşılanmasında çalacakları ilk kapı olmak için elimizden geleni yapacağız. Asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet; yaralılarımıza da acil şifalar diliyoruz. İnşallah el birliği ile omuz omuza verip şehrimizi yeniden ayağa kaldıracağız” diye konuştu.

28 Tem 2023 - 16:12 Kahramanmaraş/ Elbistan- Ekonomi

Muhabir  Hakan Ceran