Kozan’daki deprem, dikkati Savrun Fayı’na çekti

Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri kırılıp kırılmadığı tartışılan Savrun Fayı’na çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

Adana’nın Kozan ilçesinde meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki deprem, dikkatleri kırılıp kırılmadığı tartışılan Savrun Fayı’na çekti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının ( AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, saat 08.44’te merkez üssü Adana’nın Kozan ilçesi olan 5,5 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Sarsıntı, Elbistan ve çevre ilçelerde de hissedildi. Sarsıntının ardından gözler, 6 Şubat’taki depremde kırılmadığı ve stres yüklendiği belirtilen Savrun Fayı’na çevrildi. Bilim insanları ve deprem uzmanları ise, Savrun Fayı ile ilgili farklı görüşler öne sürdü.

Deprem uzmanı Profesör Naci Görür, 2 gün önce dikkat çektiği Savrun fayını yeniden işaret etti. 6 Şubat depremlerinin ardından bölgede değişimler olduğunu belirten Görür, "Adana depremi Saimbeyli ve Savrun Faylarının yakınlaşma bölgesinde, muhtemelen Savrun zonunda. 6 Şubat depremlerinden sonra bölgede fay kuşakları üzerindeki stres alanlarında değişim var" dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Yaltırak, söz konusu depremin resmi ve aktif fay haritalarında olmayan bir fayda gerçekleştiğini söyledi.

Yaltırak, “Kozan İlçesi kuzeyinde gerçekleşen 5,5 büyüklüğünde deprem "resmi" aktif fay haritalarında bulunmayan bir fayda,  defaten deniz çalışmalarımızda varlığını saptadığımız ve karada devamını haritaladığımız Kozan Fayı'nın en doğu ucu çevresinde olmuş görülmektedir” açıklamasında bulundu.

Deprem uzmanı Baturhan Öğüt ise, depremin Savrun Fayı üzerinde meydana geldiğini belirterek, “Savrun Fayının güney kolu üzerinde 5,5 büyüklüğünde bir deprem oldu. Deprem sığ olduğu için geniş bir alanda hissedildi. Nitekim bu kol bu depremle rahatlamıştır” değerlendirmesini yaptı.

Paleosismolog Ramazan Demirtaş da, Prof. Dr. Cenk Yaltırak’la aynı görüşü paylaşarak, “6 Şubat 2023 depremleri sonrası bölgedeki haritalanmayan kısa faylarda bu tür depremler olabilir. Deprem haritalanmamış, K-G gidişli 10 km uzunlukta bir fay üzerinde oldu. Deprem kırsal alanda olduğu için hasarın olacağını sanmıyorum. Depremin olmayan Savrun fayı ile ilgisi yok” ifadelerini kullandı.

Muhabir / Koray Cengizler

25 Tem 2023 - 10:28 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel