Başkan Bulut’tan ‘anız yakmayın’ çağrısı

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, tarım arazilerinde sürdürülebilir verimliliğin kaybedilmesindeki en büyük etkenlerden biri olan anız yakılmasından vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Haber albümü için resme tıklayın

Anız yakılmasının çiftçiler açısından orta ve uzun vadede telafi edilemeyecek sonuçlar doğuracağını kaydeden Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, çiftçilerin bu gerçeği ve toprağa verdiği zararları da düşünerek anız yakmayı düşünmemesi gerektiğine işaret etti.

Başkan Bulut, şunları söyledi:

“Toprağı kolay işlemek ve yabancı ot tohumlarının ortadan kaldırılması amacıyla anız yakılması, Türkiye’nin tamamına yakınında olduğu gibi Elbistan’da da büyük bir sorun teşkil ediyor. Toprak verimliliğine uzun vadede ciddi zarar verirken; anız yakma işlemi, verimli tarım alanlarının azalmasına, toprak içinde bulunan yararlı mikroorganizma ve besin elementlerinin geri dönüşümsüz olarak kaybedilmesine neden oluyor. Anızın yakılmasına bağlı olarak, toprağın organik maddesi yok olmakta ve toprağın önemli biyolojik, fiziksel ve kimyasal özellikleri zarar görüyor. Anız yangınları sırasında toprağın 0-5 cm derinliğinde 250 dereceye ulaşan sıcaklık, üretimde verimlilik için en önemli unsurlardan biri olan organik maddelerin yok olmasına neden oluyor.”

“Anız yakmak toprakta bulunan suyun buharlaşmasına, çevre kirliliğine ve hava kalitesinin düşmesine sebep olmaktır. Anız yakmak bir sonraki ürün gübre maliyetini arttırmak demektir" diyen Başkan Bulut, anız yangınlarının doğaya, tarım arazisin olduğu kadar insanlara da büyük zarar verdiğini söyledi.

Tarım arazileri yakınlarında piknik yapanlara ve sürücülere de sigara izmaritini çevreye atmamaları konusunda uyaran Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Vatandaşların ve sürücülerin, tarım arazilerinin yakınlarında sigara izmaritini dışarıya açık alana atmamalı. Piknik yapan vatandaşların yaktıkları ateşi tam söndürmeden piknik alanını terk etmemeli. Arazi içine yol kenarlarına, güneş ışınlarında mercek görevini yapıp yangına sebep olan cam şişe atılmamalıdır. Bu şekilde vatandaşlarımızın doğaya sahip çıkması lazım. Sadece çiftçiye iş düşmüyor. Bir ülkenin kalkınması tarımla, tarımın sürdürebilirliği toprağı korumakla olur. Anızı yakmayalım geleceğimize sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Muhabir / Koray Cengizler

24 Tem 2023 - 13:21 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel