50 yataklı hastane için ilk adım atıldı

Sağlık Bakanlığı, Nurhak’a 50 yataklı devlet hastanesi yapımı için ilk adım attı.

Kahramanmaraş’ın il merkezine en uzak ilçelerinden biri olan Nurhak’ta, sağlık hizmetleri ‘entegre’ hastane statüsü altında 19 yataklı devlet hastanesinde veriliyor. Pratisyen hekimlerin görev yaptığı Nurhak Devlet Hastanesi’nde hastalar, uzmanlık gerektiren tedaviler için de başta Elbistan Devlet Hastanesi olmak üzere il merkezine yönlendiriliyor. Vatandaşlar, tedavi olabilmek için kilometrelerce uzaktaki sağlık kuruluşlarına başvurmak zorunda kalırken; özellikle de kaza, yaralanma gibi acil müdahale gerektiren durumlarda da sevk işlemi yapılıyor.

12 bin kişinin yaşadığı Nurhak’ta sağlık hizmetlerini yerinde sunmak amacıyla kapsamlı bir devlet hastanesi için kolları sıvayan Sağlık bakanlığı, 50 yataklı yeni bir devlet hastanesi inşa edilmesini kararlaştırdı.

Yatırım programına alınan 50 yataklı Nurhak Devlet Hastanesi için ilk adım da uygulama proje ihalesi ile atılmış oldu.

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Etüt Proje ve Emlak Daire Başkanlığı’nca düzenlenen ihaleye 2 firma teklif verdi. Değerlendirme sonucunda Nurhak için büyük önem arz eden sağlık yatırımının projesi 1 milyon 395 bin liraya ihale edildi.

Söz konusu proje çalışmalarının tamamlanması akabinde 50 yataklı devlet hastanesinin yapım ihalesine çıkılacağı öğrenildi.

Muhabir / Hakan Ceran

 

21 Tem 2023 - 17:53 Kahramanmaraş/ Nurhak- Güncel