Şehitleri Anma ve Yemliha Yürüyüşü yapıldı

Afşin’de, "Şehitleri Anma ve 13. Geleneksel Yemliha Yürüyüşü" gerçekleştirildi.

Haber albümü için resme tıklayın

Kaymakamlık ve belediye iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte vatandaşlar 15 Temmuz şehitlerini anma ve Kur'an-ı Kerim'de adı geçen Yedi Uyurlar'ın hatırasını canlandırmak için ilçe merkezinden başlayarak 6 kilometre uzaklıktaki UNESCO Dünya Miras Geçici Listesinde yer alan Eshab-ı Kehf Külliyesi'ne kadar yürüdü. Burada vatandaşlara yöreye özgü çoban pilavı ikramı edildi.

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, buradaki konuşmasında, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle buruk bir sürecin yaşandığını ifade etti.

Depremde evleri ağır hasar alan ve yıkılan depremzedeler için ilçe genelinde TOKİ tarafından 6 bin kalıcı konut yapılacağı bilgisini veren Güven, şunları söyledi:

“Yaralarımızı hızlıca sarıyoruz. Kalıcı konutlarımız hızla devam ediyor. Çok yakında ilk etap teslim edilecek. Yine geçen hafta Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Çevre Şehircilik Bakanımız yerinde dönüşümle ilgili açıklamalarda bulundu. İnşallah evlerini yerinde yapmak isteyen hemşerilerimize de devletimiz yaklaşık 1 milyon250 bin lira gibi bir imkanla yerine dönüşümünü sağlayacak. Afşin'e özel bir bilgi vermek istiyorum. Biz depremle, deprem sonrasıyla ilgili tüm çalışmalarımızı tamamladık. Yeni şehrimiz hazır, imar planımız hazır. 12 Nisan itibariyle Çevre Şehircilik Bakanlığına sunduk, onayını bekliyoruz. Onayla birlikte inşallah kısa sürede onaylanacağını ben düşünüyorum. Hızla normalleşeceğiz. İnşaatlara başlayacağız.”

Yürüyüşe, Afşin Kaymakamı Ahmet Can Pınar, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Özgür Gümüşay, AK Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut, İlçe Emniyet Müdürü vekili Komiser Hakan Yıldırım, kamu ve kurum müdürleri ile vatandaşlar katıldı.

 Muhabir / Haber Merkezi