Şanlı direnişin 7.yıl dönümü

Elbistan’da; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 7.yıl dönümü dolayısıyla ‘Türkiye Yüzyılı’nın Kahramanları’  temasıyla etkinlik düzenlendi.

+5
Haber albümü için resme tıklayın

 

Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilmek istenen hain darbe girişiminin üstünden 7 yıl geçti. Türk siyasi tarihinin en ağır saldırısı olan darbe girişimine karşı şanlı direnişin sergilendiği günün 7.yıl dönümünde ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da etkinlik düzenlendi.

Elbistan Kaymakamlığı’nın uhdesindeki etkinliklerin adresi, MÜSİAD Konteyner Kent oldu. Etkinlik, saygı duruşu ve akabinde okunan İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra, Kur’an-ı Kerim okundu.

15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde yaşanılanların anlatıldığı sinevizyon gösterisinin izlenmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapmak üzere Elbistan Kaymakam Vekili (Diyarbakır Vali Yardımcısı) Murat Yıldız kürsüye davet edildi.

Yıldız, milletin, darbe girişimine karşı destansı bir duruş sergilediğinin altını çizdi.

Yıldız, “Devletimizin içine yuvalanmış bir grup terörist tarafından planlanan 15 Temmuz 2016 gecesi hayata geçirilme teşebbüsünde bulunulan hain darbe girişimine karşı aziz milletimizin destansı karşı duruşunun 7.yıl dönümündeyiz. Şanlı tarihimiz, milletimizin nice kahramanlıkları ile doludur. Bu millet ki; ne vakit hürriyetine, bağımsızlığına, inancına, bayrağına, vatanına müdahale etmek isteyen ve göz diken birileri olduğunda küllerinden yeniden doğmuş; bağımsızlığına zeval gelmesine asla müsaade etmemiştir” dedi.

Tarih sahnesinde az rastlanır bir mücadele sergilendiğini anlatan Yıldız, şöyle devam etti:

“1916’da Çanakkale’de, 1922’de Dumlupınar’da ortaya çıkan vatan aşkıyla dolu ruhumuz; tam yedi yıl önce bugün ülke genelinde yeniden dirilmiştir. Ve milletimiz tüm dünyaya vatanımız, bayrağımız, inancımız, demokrasimiz ve bağımsızlığımız için ölürüz demiştir. Hıyanetin ortaya çıktığı 15 Temmuz gecesi devleti, bayrağı, demokrasi ve hürriyeti için canını ortaya koyup tereddüt etmeden meydanlara, havalimanlarına koşarak tankların üzerine üzerine korkusuzca yürüyen kahraman milletimiz tüm dünyaya; ‘bu vatan asla ve asla sahipsiz değildir’ gerçeğini göstermiştir.

Tarih sahnesinde benzerine az rastlanır bir direnişle hain darbe girişiminin içerisinde bulunanlara karşı dimdik ayakta duran aziz milletimiz; İstiklal Marşımızın ‘Ben ezelden beridir hür yaşadım; hür yaşarım. Hangi çılgın bana zincir vuracakmış; şaşarım. Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner aşarım. Yırtarım dağları enginlere sığmam, taşarım’ mısralarındaki ruhun sonsuza kadar geçerli olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.”

Şehitlerimizin bizlere bıraktığı mirasa sahip çıktığımızı ve bundan sonra da çıkacağımızı vurgulayan Elbistan Kaymakam Vekili (Diyarbakır Vali Yardımcısı) Murat Yıldız, “Tarih boyunca şehitlerimiz; vatanınız, bayrağınız, inancınız, hürriyetiniz ve bağımsızlığınız için gerektiğinde gözünüzü kırpmadan canınızı verin mesajını bizlere aktarmışlardır. Hamdolsun bu mirasa ve mesaja layık olan bir milletiz. Tam 7 yıl önce bugün şehit olan vatandaşlarımıza, tüm şehitlerimize ve deprem şehitlerimize Cenabı Allah’tan rahmet diliyorum. Şehitlerimizin kıymetli ailelerine ve gazilerimize sağlıklı bir yaşam diliyorum. Devletimizin ve milletimizin, vatanımızın, dinimizin, bayrağımızın, demokrasimizin üzerinde hain emelleri olanlara fırsat vermemesini; aziz milletimizin dirliğini ve bütünlüğünü daima güçlü tutmasını niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Yıldız’ın konuşmasının ardından darbenin seyrini değiştiren kahraman astsubay kıdemli başçavuş Ömer Halisdemir için Elbistan Halk Eğitimi Merkezi’nce hazırlanan ’30 Kuş’ kısa filmi izlendi.  Program, şiirler ve ilahilerle devam etti. Daha sonra; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videolu 15 Temmuz mesajı dev ekrandan izlendi.

Etkinliklere, Elbistan Kaymakam Vekili (Diyarbakır Vali Yardımcısı) Murat Yıldız, Elbistan Belediye Başkan Vekili Dilek Çevik, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Mehmet Toprak, koordinatör mülki amirler, Elbistan İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Emre Dal, İlçe Emniyet Müdür Vekili Uğur Koyuncu, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Servet Okur, MHP Elbistan İlçe Başkanı Üzeyir Bostan, İYİ Parti Elbistan İlçe Başkan Vekili Ramazan Taşdemir, daire amirleri, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşları ile meslek odalarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Muhabir / Koray Cengiler

15 Tem 2023 - 22:27 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel