Doğu Proje Alanı’ndaki 1250 deprem konutunun yapımına başlandı

Elbistan’a ‘Doğu Proje Alanı’ olarak adlandırılan Taşburun Mahallesi’ndeki 1250 deprem konutunun yapımına başlandı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

6 Şubat’taki depremlerin ikincisinin merkez üssü Elbistan, ağır bir yıkım yaşadı. Depremzedelerin yeni yaşamlarını sürdürecekleri konutların yapımına ise felaketten 33 gün sonra başlandı. Elbistan’da inşa edilecek 10 bin bağımsız bölüm için 2 ayrı proje alanı belirlendi. Kuzey Proje Alanı olarak belirlenen Karaelbistan Mahallesi’nde ihalelerin etaplar halinde tamamlanmasıyla birlikte 23 Mart itibariyle kalıcı konutların temeli atıldı. Oldukça hızlı şekilde ilerleyen çalışmalarda birçok blokta kaba inşaat tamamlandı. Kuzey Proje Alanı’nda yaklaşık 4 bin konutla ilgili hummalı bir çalışma sürerken bir yandan da köy evlerinin temelleri yükselmeye başladı. İlçedeki birçok kırsal mahallede inşasına başlanan köy evlerinin de bitme aşamasına gelen etapları bulunuyor.

TOKİ, Elbistan’daki deprem konutu lokasyonu için belirlediği Doğu Proje Alanı’nda da 2 bin 500 adet konut yapmayı planlıyordu. Karaelbistan Mahallesi’ndeki çalışmalar sürerken Taşburun Mahallesi’ndeki Doğu Proje Alanı’nın ilk etabında yapılacak 1250 deprem konutu, 2 milyar 375 bin liraya ihale edilmişti.

Yüklenici firma, şantiyesini kurduktan sonra inşaat çalışmalarına başladı. Belan mevkiinde bazı blokların temelleri atılırken; kimisinin de inşaatı yükselmeye başladı. Konutların 19 Mayıs 2024’te bitirilmesi öngörülüyor.

Muhabir / Koray Cengizler