Ceyhan Nehri’nde balık ölümleri yaşandı

Elbistan’da tarih tekerrür etti. Hemen her yıl aynı dönemde Ceyhan Nehri’nin Kalealtı Regülatörü bölgesinde meydana gelen balık ölümleri yine tekrarlandı.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan’dan doğarak döküldüğü Akdeniz’e kadar milyonlarca insana ve doğaya yaşam kaynağı olan Ceyhan Nehri, yine balık ölümleri ile gündeme geldi. Nehrin, Kalelatı Mahallesi ile aynı adı taşıyan sulama regülatörünün oluşturduğu alanda oksijensiz kaldığı sanılan balıklar telef oldu. Ölü balıkların büyük çoğunluğu regülatör kapaklarının açılmasıyla oluşan akıntıyla sürüklenirken bir kısmı da kıyıya vurdu. Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, ihbar üzerine bölgede incelemelerde bulunarak ölü balıklardan ve sudan numune aldı.

Nehirdeki ölü ve ölmek üzere olan balıkları endişeli gözlerle izleyen vatandaşlar ise, hemen her yıl Haziran-Temmuz aylarında yaşanan bu soruna kalıcı bir çözüm bulunmasını istedi.

Nehre karışan hayvansal ve evsel atıkların sudaki oksijeni azalttığına dikkat çeken vatandaşlar, “Balıklar yine telef oldu. Tarih tekerrür ediyor. Her sene bunu yaşıyoruz. Oksijensiz kalıyor balıklar. Nehrin her iki yakası da ölü balıklarla dolu. Bunlardan daha fazlası da kapaklar açılınca aktı gitti. Suya hayvan atıkları karışıyor. Yazık günah” diye konuştular.

Yetkililer, nehrin alt kısmında yaşayan vatandaşları uyararak ölü balıkların kesinlikle yenmemesini istedi.

Muhabir / Sami Yıldız