İstanbul'da "Vatan Koşusu" ile 15 Temmuz şehitleri anıldı

İstanbul'da bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Vatan Koşusu" ile FETÖ'nün 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında şehit olanlar anıldı.

15 Temmuz Derneğinin, İstanbul Valiliği, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Üsküdar Belediyesi ve TÜGVA Spor'la gerçekleştirdiği Vatan Koşusu, Çengelköy 15 Temmuz Şehitler Çeşmesi'nden başladı.

Şehit yakınları ve gazilerle sporcuların katıldığı koşuya, İstanbul Valisi Davut Gül, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Enes Eminoğlu, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, TÜGVA Genel Başkanı İbrahim Beşinci, 15 Temmuz Derneği Başkan Vekili Tarık Şebik katıldı.

15 Temmuz Şehitler Makamı'nda son bulan Vatan Koşusu'nda yer alan 252 kişi, 252 şehidin isminin yazılı olduğu tişörtlerle koştu.

"Bu ruhun yaşatılmasına katkı sunan herkese müteşekkiriz"

Etkinlikte konuşan İstanbul Valisi Gül, 7 yıl önce uluslararası güçler tarafından devşirilmiş bir hain şebeke tarafından ülkenin birliğine, bütünlüğüne, kardeşliğine bir darbe girişimi yapıldığını anlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cesareti, dirayeti ve başta şehitlerle gaziler olmak üzere, milletin hemen hemen tamamına yakınının dirayetiyle bu darbenin püskürtüldüğünü ifade eden Gül, "Bugün üçüncüsü düzenlenen 15 Temmuz Derneği, Üsküdar Belediyesi, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, TÜGVA ve gençlerin katılımıyla bir Vatan Koşusu yaptık. Buna katılan, destek veren gençlerimizi tebrik ediyorum, teşekkür ediyorum. Bu ruhun yaşatılmasına katkı sunan herkese müteşekkiriz. Bizler tıpkı 15 Temmuz gecesi olduğu gibi aramızdaki farklılıkları zenginlik olarak kabul edip saflarımızı daha çok sıklaştırarak, kardeşliğimizi daha çok arttırarak, birliğimizi bütünlüğümüzü daha da güçlendirerek ikinci yüzyılda Türkiye Yüzyılı'nda bu direnişi, bu ruhu diri tutma durumundayız." dedi. AA

09 Tem 2023 - 14:53 - Güncel