Öztunç’tan kira ve konut fiyatlarında fahiş artışa tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, deprem sonrasında kira ve konut fiyatlarındaki fahiş artışa tepki gösterdi.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, deprem sonrasında kira ve konut fiyatlarındaki fahiş artışa tepki gösterdi.

CHP Kahramanmaraş İl Başkanı Esat Şengül ve partililerin katıldığı toplantıda konuşan Öztunç, deprem sonrasındaki çalışmaların yetersizliğine değindi.

Türkiye'de zam var, Maraş'ta ekstra zam var’ diyen Öztunç, şu ifadelere yer verdi: 

“Her şeye zam gelmiş. Vergiler arttırılmış. Kimi ürünlerde yüzde 8 olan vergi, yüzde 10 olmuş, yüzde 18, yüzde 20 olmuş. Ürünlerin kalem kalem vergiler açtırılmış. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiç bu kadar yüksek zamların olduğu bir dönem yoktur. Zam üstüne zam gelmiş. Milletin adeta beli kırıldı. Seçim öncesi memura, işçiye, emekliye zam verilmişti. Kaşıkla verdiler, kepçeyle aldılar. Türkiye'de zam var, Maraş'ta ekstra zam var. Daha önce 2 bin lira, 2 bin 500 lira aylık kira verilen evler, konutlar 10 bin lira, 12 bin lira oldu. İnsanlar nasıl geçinecekler? Nasıl kazanacaklar? Deprem şehrinde bir ayrıcalık verilmeli.”

Yıkım ve enkaz kaldırma işlemlerinde de yanlışlık yapıldığını belirten Öztunç, “Bakanların biri geliyor biri gidiyor bakmaya geliyorlar. Eli boş gelip gidiyorlar. Bir bakan geliyor diye bütün yolları kapatıyorlar, trafik polisi dikiliyor. Durduruyor. Millet zaten burundan soluyor. Bütün yolları kapatıyorlar. Enkazdan kaldırılıyor, binalar yıkılıyor, dünyanın hiçbir tarafında böyle bir şey yok. Antep'te de yok, bırakın dünyayı Türkiye'de, Hatay'da da yok. Sulama yapılmadan yıkım yapılıyor. Ya böyle bir şey olur mu arkadaşlar? Toz, toprak her yer ya. 1 deprem yıktı, 2 zamlar yıktı, 3 yıkımdaki yanlışlıklar yıkıyor. 

Maraş'a vurdukça vuruyorlar. Vurdukça vuruyorlar. Çünkü mesele oy meselesi değil. Mesele memleket meselesi. Biz mücadele etmeye devam edeceğiz arkadaşlarımızla beraber. Söylemeye devam edeceğiz. Dürtüklemeye devam edeceğiz, uyarmaya devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Muhabir / Sami Yıldız

09 Tem 2023 - 12:34 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel