KOM ekipleri 6 milyon liralık kaçakçılığa engel oldu  

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) birimlerince, 2022 yılında yaklaşık 6 milyon liralık kaçakçılık olayına engel oldu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ( KOM) Büro Amirliği ekipleri, ele geçirilen malzeme ve operasyon sayısı bakımından yoğun bir çalışma yılını geride bıraktı. Başta cep telefonu ve emtia olmak üzere yasadışı yollardan kazanç elde etmek için bin bir türlü yolu deneyen kaçakçılar, KOM’un nefesini her daim ensesinde hissetti.

KOM ekipleri, akaryakıt kaçakçılığı; eşya (emtia) kaçakçılığı, kültür ve tabiat varlıkları kaçakçılığı, tütün mamulleri ve alkollü içki kaçakçılığı, tefecilik, parada ve belgede sahtecilik başta olmak üzere sahada birçok operasyon ve çalışmaya imza attı.

Elbistan’da 2022 yılında kaçakçılıkla mücadeledeki en önemli konu cep telefonu ve emtia kaçakçılığı oldu. Elbistan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Büro Amirliği ekipleri, 2022 yılı içerisindeki operasyon ve çalışmalarında ilçede piyasaya sürülmek istenen yaklaşık 6 bin adet emtiaya el koydu. Ele geçirilen emtialar arasında cep telefonu aksesuarları ve parçaları ile elektrikli inşaat aletleri başı çekti. KOM ekipleri, piyasa değeri yaklaşık 2 milyon lira olan gümrük kaçağı cep telefonu ele geçirerek önemli bir başarıya imza attı.

KOM ekipleri, tütün mamulleri kaçakçılığıyla mücadelede görünürlüğün ve etkinliğin artırılması amacıyla da birçok faaliyet gerçekleştirdi. Kaçak tütün mamullerinin ilçeye girişini engellemek için 24 saat esasına göre görev başında olan KOM ekipleri, 1 yılda 550 kilogram kıyılmış tütüne el koydu. KOM ekipleri, makaron yani tütün doldurulmaya hazır hale getirilmiş olan sigara kağıdı kaçakçılığına da set çekti. 2022 yılında 35 bini boş 110 bini de dolu olmak üzere toplamda 145 bin adet makaronun piyasaya sunulması engellendi. Yine bu çerçevede 400 paket gümrük kaçağı sigara ile 1300 adet elektronik sigara ve aparatlarına el konuldu.

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Büro Amirliği ekipleri, tarihi eser kaçakçılığının ve definecilere de göz açtırmadı. Bir yıl içerisinde farklı dönemlere ait 730 adet tarihi obje ve eser ele geçirilerek bu konuda da önemli bir gelişme kaydedildi.

Tefecilik, parada ve belgede sahtecilikle de başarılı bir dönemi geride bırakan KOM ekipleri, çeşitli marka ve modelde 12 tabanca ile silahlara ait 730 fişek ile 5 adet av tüfeği ile 180 fişek ele geçirdi. Kalpazanlara da göz açtırmayan KOM ekipleri, sahte döviz ve TL’nin piyasada dolaşmasına engel oldu.

Ülke genelinde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine yol açan sahte içkiyle de mücadele eden Elbistan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Büro Amirliği ekipleri, 30 litre kaçak alkol, yurda kaçak sokulan 140 şişe içki ve 80 şişe de el yapımı içki ele geçirdi.

KOM ekiplerinin, 2022 yılında önlediği olayların maddi boyutu 6 milyon liraya yaklaşırken; yasa dışı ticaret ve kaçakçılığa geçit verilmeyeceğinin altı bir kez daha çizildi.

23 Oca 2023 - 17:22 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel