Kar umudu kutuplardan açılacak kapıda!

  Ocak ayında hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üzerinde seyrederken, şubat ayına sayılı günler kala meteoroloji uzmanları vatandaşların merakla beklediği kar yağışı için sevindirici haberi duyurdu.

Geçtiğimiz yıl soğuk ve kar yağışlı geçen ocak ayı bu sene yerini yağışsız ve sıcak bir havaya bıraktı.

Meteoroloji Uzmanı Kerem Ökten sosyal medya adresinden hava durumu radarı paylaşarak "Gerçekten çok bereketli bir dönem başlıyor. Ay sonu karlı sistemini takibe devam ediyoruz. Şubat'ta doğudan bir canavar gelebilir. Onun kesinleşmesi olayı. Kutuptaki soğuklar dışarı çıkacak. Avrupa modeli çok güzel çıktı. Kar sinyalleri çok arttı. Bakalım küçük oynamalarla 1983'e evrilecek mi?" şeklinde takipçilerime paylaşımda bulunan Ökten, "Büyük bir Karlı sistemin arifesindeyiz. Ve bu sadece öncü. Gerçek kış başlıyor. Ay sonu çetin kış koşulları görülebilir. Kuzeyden gelecek soğuklar çok güçlü bir vortex oluşturur. Geçen sene 4 saatte yarım metre kar alan yerler olmuştu. Bu sene bir vortex oluşursa; 1 günde 1 metreyi gören yerler olur” ifadelerini kullandı.

Hava Forum'un sosyal medya hesabından yapılan açıklamada "Ocak sonu ve şubat "kış gibi bir kış" gözüküyor. Ocak sonundaki kar sinyalleri kuvvetlenmeye başladı. Çok bekledik ama değecek gibi. Türkiye'ye kutup kapısı açılıyor. Bu kapıdan arka arkaya birçok karlı hava dalgası gelebilir. Tahminlere göre ay sonu itibarıyla yağışlı ve soğuk bir sürece giriyoruz. Ocak sonundan itibaren ve Şubat'ta yağmur, kar, soğuk ne ararsan var” tahmini yapıldı.

23 Oca 2023 - 16:51 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel