Elbistan’da Akkaraman Koyunu Islahı Projesi uygulanacak

“Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında Elbistan’da uygulanacak olan “Akkaraman Koyunu Halk Elinde Islahı Projesi” bilgilendirme ve istişare toplantısı yapıldı.

Elbistan’da Akkaraman Koyunu Islahı Projesi uygulanacak
Elbistan’da Akkaraman Koyunu Islahı Projesi uygulanacak
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi” kapsamında Elbistan’da uygulanacak olan Akkaraman Koyunu alt projesinin bilgilendirme toplantısı Ziraat Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.  

Elbistan’da Akkaraman Koyunu Islahı Projesi uygulanacak

Toplantıya, proje paydaşları olarak TAGEM, Hayvancılık Su Ürünleri Araştırmaları teknik personeli ve Proje Lideri Dr. Serdar Yağcı, Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil, Kahramanmaraş Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciler Birliği Başkanı Vakkas Kuzu, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik personel Veteriner Hekim İbrahim Eker, proje Teknik Elemanları ve yetiştiriciler katılmıştır.

TAGEM, Hayvancılık Su Ürünleri Araştırmaları teknik personeli ve Proje Lideri Dr. Serdar Yağcı, Akkaraman koyunu yetiştiriciliği için alt proje başlatıldığını söyledi.

Yağcı, “"Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi" 2005 yılında başlatılmış ve şu anda 55 ilde toplam 1 milyonun üzerinde küçükbaş hayvanın takip edildiği, Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı küçükbaş hayvan ıslahı çalışmasıdır. Bu anlamda; bölgemizin önemli tarım şehirlerinden Elbistan ilçemizde de Akkaraman Koyunu ile ilgili alt proje başlatılmıştır. Hayvan yetiştiriciliğinde yapılan ıslah çalışmalarının uzun soluklu ve kesintiye uğramadan uzun yıllar devam etmesi elzemdir ki bu ilçemizde de ıslah projeleri anlamında belirli bir ivme kazanılacaktır. Bunun da hem ilçemize hem de ülkenin tarımsal faaliyetlerine önemli katkı sağlamakta” dedi.

Dr. Yağcı, “Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Ülkesel Projesi”, ülke hayvancılığının birçok konusunda ilk olma özelliği taşımaktadır. Proje sayesinde; birçok paydaş bir araya gelerek yapılan uygulamalar ile doğrudan sahaya olumlu bir etki sağlanmaktadır. Bu sayede, ülkemizde yerli hayvanlara dayalı damızlıkçı işletmeler ve verim kaydı tutulan işletmelerden söz edilebilir noktaya gelinmiştir” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

Heyet, daha sonra İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil’i makamında ziyaret ederek ve projeler hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Elbistan İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Çitil de, projenin ilçedeki küçükbaş hayvancılığın geleceği açısından önemine vurgu yaptı.

 

21 Oca 2023 - 16:53 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel