Elbistan’a ‘Özel Eğitim ve Meslek Okulu’ açılıyor

 Elbistan’da açılacak olan ve özel gereksinimli öğrencilere yönelik ‘Özel Eğitim Meslek Okulu’na bakanlık tarafından onay verildi.

Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, kentteki özel eğitim öğrencilerinin çeşitli meslek dallarında meslek öğrenmelerine imkan tanıyacak Özel Eğitim Meslek Okulu kazandırıldığını söyledi.

Çetin, “Özel gençlerimize istihdam imkanı sunarak kendi ayakları üzerinde durmalarını sağlamak istiyoruz” dedi.

Elbistan Bahçelievler Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin eski binasının, ‘Özel Eğitim Meslek Okulu’na’ dönüştürüleceğini belirten Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, özel eğitim öğrencilerinin meslek okullarına erişiminin kolaylaştırılacağını vurguladı.

Elbistan’da bu nitelikteki bir okula ihtiyaç duyulduğunu hatırlatan Milli Eğitim Müdürü Çetin, görme veya hafif düzeyde zihinsel yetersizliği bulunan özel eğitim öğrencilerine mesleki eğitim hizmeti sunulacağını dile getirdi.

Çetin, Özel Eğitim Meslek Okulu’nda 18 farklı alanda mesleki eğitim verileceğini anlatarak, “Özel Eğitim Meslek okullarında 18 farklı alanda mesleki eğitim veriliyor. Öğrenciler, ‘bilişim teknolojileri, büro yönetimi, el sanatları teknolojisi, gıda teknolojisi, giyim üretim teknolojisi, güzellik ve saç bakım hizmetleri, inşaat teknolojisi, kimya teknolojisi, konaklama ve seyahat hizmetleri, matbaa teknolojisi, metal teknolojisi, mobilya ve iç mekan tasarımı, motorlu araçlar teknolojisi, seramik ve cam teknolojisi, tarım teknolojisi, tekstil teknolojisi, tesisat teknolojisi, iklimlendirme ve yiyecek içecek hizmetleri gibi alanlarında eğitim alıyor” bilgilendirmesinde bulundu.

Çetin, Elbistan Özel Eğitim Meslek Okulu’nun, hafif düzeyde öğrenme yetersizliği yaşayan özel gereksinimli bireylerin hayatına yeni bir kapı açacağını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Kentimize kazandırdığımız bu eğitim yuvası ile engeli her ne olursa olsun fırsat verildikçe tüm zorluklara rağmen neler başarabileceğine ve başardıkça da hayatlarının nasıl değiştiğine şahitlik edeceğiz. Özel gereksinimli çocuklarımızı ve gençlerimizi, geleceğe en iyi şekilde hazırlayarak onlara rehberlik vazifesini üstleneceğiz. Öğrencilerimizin kapasite ve becerilerine uygun eğitim-öğretim ortamlarını oluşturup toplumda bağımsız ve üretken bir birey olmalarının temel taşlarını döşemek için en kısa sürede çalışmalarımızı başlatacağız.”

Eğitim sürecinin ardından özel gençleri istihdama katmak için de çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirliğine gideceklerinin altını çizen Elbistan Milli Eğitim Müdürü Fatih Çetin, “Mesleki eğitimde önemli bir dönüşümü sağlayacak bu okulumuzdan mezun olan öğrencilerimizin istihdama erişimleri konusunda da çeşitli adımlar atacağız. Özel eğitim meslek okulu öğrencilerinin, başta Elbistan olmak üzere bölgemizdeki işletmelerde beceri eğitimini iş ortamlarında almaları ve akabinde de istihdam edilmeleri için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Okulun bir katının da özel eğitim anaokulu olarak düzenleneceğine işaret eden Çetin, “Bakanlığımızın onay verdiği Elbistan Özel Eğitim Meslek Okulu’nun şehrimize ve öğrencilerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu güzel gelişmeye ek olarak aynı okul binamızın bir katını da özel gereksinimli öğrencilerimiz için anaokulu olarak dizayn edeceğiz. Okula kabul ve eğitim süreci ile ilgili gelişmeleri de önümüzdeki günlerde açıklayacağız” cümlelerini kullandı.

31 Ara 2022 - 17:23 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel