SGK'dan EYT başvurusu yapan vatandaşlara uyarı  

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), EYT düzenlemesinin henüz yasalaşmadığı için aylık bağlama işlemi yapılamayacağını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Emeklikte Yaşa Takılanlarla ile ilgili düzenlemeyi açıklamasının akabinde çok sayıda vatandaş maaş bağlatmak ve emeklilik işlemlerini yaptırmak için SGK Elbistan Hizmet Merkezi’ne akın etti.

Ülke genelinde de benzer durumların yaşanması üzerine SGK'dan konuya ilişkin bir uyarı geldi. SGK tarafından yapılan açıklamada maaşların düzenleme yasalaştıktan hemen sonra hızlı şekilde bağlatılacağı belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“SGK tarafından yayınlanan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 28/12/2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkında açıklamalarda bulunulmuş ve bu kapsamdakiler için yaş şartı aranmayacağı belirtilmiştir. Söz konusu düzenleme henüz yasalaşma sürecini tamamlamadığı halde çok sayıda vatandaşımız gerek e- Devlet gerekse doğrudan başvuru yolu ile Kurumumuzdan aylık talebinde bulunmaktadır. Konuya ilişkin kanun yürürlüğe girmeden yapılan bu taleplere istinaden Kurumumuzca aylık bağlama işlemi yapılması yasal olarak mümkün değildir.

İlgili düzenleme yürürlüğe girdikten sonra Kurumumuzdan aylık talebinde bulunulması halinde aylık bağlama işlemleri en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Ayrıca yazılı ve görsel medyada kendisini uzman olarak tanımlayan kişilerin açıklamalarına itibar edilmemesi, sadece Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre hareket edilmesi sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesini sağlayacaktır.”

Kurum, ayrıca çok sayıda vatandaşın borçlanma başvurusunda bulunmak adına merkezlere geldiğini ve oluşan bu yoğunluk nedeniyle SGK merkezlerinin cumartesi günü de vatandaşların hizmetine açık olacağını duyurdu.

30 Ara 2022 - 16:57 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel