Emeklilik hesabı yapan vatandaşlar SGK’ya akın etti

Emeklilikte Yaşa Takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin detaylarının belli olmasının ardından emeklilik gününü hesaplatıp durumunu sorgulatmak isteyen vatandaşlar, SGK Elbistan Hizmet Merkezi’ne akın etti.

Haber albümü için resme tıklayın

EYT düzenlemesinde şartların netlik kazanması, ülke genelinde olduğu gibi Elbistan’da da emekli olmayı bekleyen çok sayıda vatandaşı sevindirdi. Vatandaşlar, düzenlemeden yararlanıp emekli olabilmek ve prim günlerini hesaplatmak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Elbistan Hizmet Merkezi’nde sıraya girdi. Yoğunluğun hafifletilmesi için ek personel takviyesi yapılan SGK Elbistan Hizmet Merkezi’nde gerekli formları dolduran vatandaşlar, işlemlerini yaptırdı.

 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak.

1999 öncesi işe girişi olanlardan kadınlar için 5 bin prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi, erkekler için 5 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi gerekiyor.

Emeklilik hakkının kullanılması hususunda herhangi bir yaş sınırı uygulanmayacak.

Yaklaşık 2 milyon 250 bin kişi emekli olma hakkına kavuşacak.

Yaş şartı olmadan emekliliğe imkan sağlayan düzenleme, eski sistemdeki SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ayrımı olmaksızın mevcut yapıdaki herkes için geçerli.

Taşerondan kadroya alınanlardan hemen emekli olmayı tercih etmeyecekler için ayrı bir geçiş düzenlemesi hazırlanacak.

Kıdem tazminatları için işverenlere yönelik KGF destekli kredi paketi devreye alınacak.

Emekli olduktan sonra sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmaya devam edecek vatandaşlar için sosyal sigorta prim teşviki getirilecek.

Düzenlemenin Meclis’e sunulmasının ardından ocak ayında görüşülmesi bekleniyor.

Emeklilik için gereken prim günü sayısına e- Devlet üzerinden erişilebiliyor. EYT`den emeklilik hakkı kazananlar, başvuruyu SGK’ya gitmeden, e-Devlet üzerinden yapabilecek.

29 Ara 2022 - 12:28 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel