Elbistan Ar-Ge ve Teknoloji Çalıştayı yapıldı

Elbistan’da kurulması planlanan ‘Uydu Kuluçka Merkezi’nin yol haritasını belirlemek için Ar-Ge ve Teknoloji Çalıştayı yapıldı.

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Elbistan Kaymakamlığı, Elbistan Belediyesi ve Kahramanmaraş Teknokent işbirliğinde Elbistan’da Ar-Ge odaklı ‘Uydu Kuluçka Merkezi’ kurulması için bir süre önce girişim başlatılmıştı. Girişimciler ve Ar-Ge’ye dönük çalışmalara öncülük edecek olan ‘Uydu Kuluçka Merkezi’ ile ilgili olarak Elbistan Milli Eğitim Müdürlüğü Misakı Milli Salonu’nda ‘Ar-Ge ve Teknoloji Çalıştayı’ yapıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını Elbistan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz yaptı.

Elbistan’a Teknokent kurulmasının ticaretin gelişmesine yön vereceğini belirten Başkan Gürbüz, şehirlerin de artık Ar-Ge ile büyüdüğüne dikkati çekti.

Başkan Gürbüz, “Sanayi, üniversiteler, yerel idare ve merkezi hükümet birlikte el ele verdiklerinde kalkınma çok daha hızlı ilerliyor. Çarpan etkisi çok daha fazla oluyor. Elbistan’da bunu doğru kullanmamız gerekiyor. Maalesef, Elbistan’da buna benzer merkezlerin var olduğu kabulüyle bu toplantıyı gerçekleştirmek isterdik. Ama biz ilk kez bu toplantıyı yapıyoruz. Geç kalınmış ama çok önemli bir toplantı olduğuna inanıyorum” dedi.

Kahramanmaraş’ta bulunan Teknokent’in kuruluş aşamasında gerek olmadığı yönünde fikirler ortaya atıldığını anımsatan Belediye Başkanı Mehmet Gürbüz, şöyle devam etti:

“Aynı süreçlerden geçtiğimizi düşünüyorum. Elbistan’da da buna benzer eleştiriler duyabiliriz. Elbistan’da Teknokent’in varlığını sorgulayan insanlar da çıkabilir. Kahramanmaraş, ihracat noktasında 20 yılda çok ciddi ilerlemeler kaydetmiş. İplik ihracatında Türkiye’nin yüzde 40’ını karşılayan bir şehir. Hemen yanımızda Gaziantep, Adana, Kayseri ve Malatya’nın ihracatına baktığımızda bu şehirlerle de ciddi rekabet gücü var.

İnşallah kent ekonomilerinin yarıştığı çağımızda Elbistan’ın da hak ettiği yere bu ve benzeri yapılarla, onların rehberliğinde geleceğini düşünüyorum. Her şey hayalle başlıyor. Elbistan’ın 2023’ten sonra Malatya ile rekabet edecek bir güce ulaşacağımıza inanıyorum. 2022 öncesinde tekstil hayaldi Elbistan için ama şimdi 3 tane fabrikamız var. Elbistan’ın 6.bölge teşvikine alınması halinde yenilerine de ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum. Çalışan sayımız binse iki bin olsun diyorum. İstihdamın artmasını istiyorum. Kalkınma sorunu çözmeden bundan sonraki adımları sağlıklı atamayacağımızı düşünüyorum.”

Üniversitelerin bu alandaki rehberliğinin önemine değinen Başkan Gürbüz, “Elbistan’da Teknokent’in kurulması ile ilgili adımları geç ama önemli olarak değerlendiriyorum. Bu hayalimizi ne pahasına olursa olsun gerçekleştireceğimizi kamuoyu ile paylaşıyorum. Ben bu şehre inanıyor; inovatif ve girişimci ruhuna güveniyorum. Yeter ki fırsat verilsin. Teknokent’in açılmasıyla birlikte de organize sanayinin çok daha hızlı bir ivme kazanacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Daha sonra mikrofona davet edilen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Orhan Doğan ise, “Ülkemizin dünya piyasalarında pazar payını artırmasında Ar-Ge, teknoloji ve katma değer içeren üretim alanlarına öncelik verilmesi gerektiğinden bahsetti.

Prof. Dr. Doğan, “Teknoloji Geliştirme Bölgeleri (Teknokent) de esasında bu anlamda ülkemize rehber olmaktadır. Elbistan’da Ar-Ge için ‘Uydu Kuluçka Merkezi’ kuruluşuna yönelik yasal süreçler, bölgenin Ar-Ge potansiyelinin değerlendirilmesi ve Teknokent Elbistan Uydu Kuluçka Merkezi’nin yol haritası çıkarılması konularının detaylarına uzman görüşleri ile ulaşacağımıza inanıyorum.

Elbistan Uydu Kuluçka Merkezi’ndeki hedefimiz, iş fikri veya hayata geçirmek istediği bir Ar-Ge yazılım ya da tasarım projesi olan girişimci adaylarına rehberlik etmek, yeni işletmeleri de bu anlamda geliştirmektir.  Farklı sektörlerin gelişimine katkı sağlanması, dışa bağımlılığın azaltılması ve ilgili alanlarda nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi sağlanacaktır.

KSÜ, her zaman Kahramanmaraş Teknokent’imizle ortak hareket edecektir. Elbistan’da bölgenin ekonomik değerlerinin göstergesi olarak birçok sektör bulunmaktadır. Burada yapılacak Ar-Ge çalışmaları ile mevcut ekonomik yapıya katkı sunulacak ve yeni alanlarda faaliyetler gösterilecektir” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından çalıştaya geçildi. Çalıştay, oturum halinde yapıldı. İlk oturumda; Elbistan’da Ar-Ge için Uydu Kuluçka Merkezi kuruluşuna yönelik yasal süreçler hakkında bilgi verildi. İkinci oturumda Elbistan’ın Ar-Ge potansiyeli masaya yatırıldı. Üçüncü ve son oturumda ise Uydu Kuluçka Merkezi için yol haritasının çıkarılmasına ilişkin görüşler paylaşıldı.

 

26 Ara 2022 - 16:58 Kahramanmaraş/ Elbistan- Güncel